Akincijové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Akincij v bitvě.

Akincijové(Turecky: Akıncı, doslova znamená "nájezdník") byla nepravidelná lehká kavalerie v Osmanské říši. Když dřívější turečtí ghazis byli začleněni do jednotek Osmanské říše začali být známy pod názvem "akıncı". Byli jednou z prvních divizí, která se střetávala s nepřítelem a byli známy pro svoji obratnost v bitvě. Neplacení, živili se pouze nájezdy na hranicích Osmanské říše, spoléhajíce jen na plenění.

V bitvě bylo jejich hlavní rolí demoralizovat nepřátelskou armádu a dostat je do stavu zmatku a šoku. Mohou být přirovnáni ke kose v obilném poli. Běžně udeřili na nepřítele šípy. Když došlo na blízký boj, ustoupili zatímco stále stříleli dozadu proti nepřátelům. Mohli s lehkostí ujet těžké kavalerii, protože byli lehce ozbrojení a jejich koně byli chovaní pro rychlost jako protiváhu k chybějící síle. Akincijové měli také meče, takže na válečném poli mohli bojovat i zblízka. V některých Osmanských kampaních, jako třeba bitva na Krbavských polích, Akincijové byli jediné použité jednotky bez nutnosti pro zásah těžké Osmanské kavalerie či pěchoty.

Díky jejich pohyblivosti byli také používány pro průzkum a jako předvoj, který terorizoval místní obyvatele předtím než dorazili hlavní síly Osmanů.

Akincijové byli vedeni určitými rodinami. Mezi nejvíce známé patří rodiny Malkoçoğlu, Turhanlı, Ömerli, Evrenosoğlu a Mihalli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akıncı na anglické Wikipedii.