Akce Kameny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Akce Kameny (dle jiných zdrojů též Akce Kámen[1][2]) byla provokační metoda, kterou využívala StB proti těm československým občanům, kteří se po únoru 1948 snažili odejít bez vědomí komunistických úřadů do zahraničí. Konkrétně šlo o ty, kteří použili nejběžnější cestu, tedy pěšky přes státní hranici do americké okupační zóny v Německu.

Způsob provedení[editovat | editovat zdroj]

Akce Kameny (pohraniční kameny) začala podstrčením tajných spolupracovníků, konkrétně příslušníků StB v roli převaděčů přes hranici, zájemcům o emigraci z Československa. Tyto osoby byly dovezeny do pohraničí přímo z Prahy ve vozidlech StB nebo byly v oblasti vyzvednuty na dohodnutém místě a posléze dovedeny na „státní hranici“, která byla ale jen zinscenovaná, v bezpečné vzdálenosti od skutečné hranice. Přitom StB využívala noční tmu a neznalost terénu převáděných osob.

Pro účely akce Kameny byla využívána například lokalita v okolí Všerub u Domažlic. Zde u zinscenované „hranice“ došlo buď k předstírání dopadení celé skupiny pohraniční hlídkou, při kterém se podařilo převaděčům náhodou „uniknout“ do zahraničí, nebo akce pokračovala složitým divadlem. Uprchlíci po „překročení“ fiktivní státní hranice byli zastaveni falešnou hlídkou německé pohraniční policie a dovedeni do falešné úřadovny polního důstojníka americké vojenské kontrarozvědky.

Zde byli v naaranžovaném prostředí údajné americké kanceláře podrobeni zpravodajskému výslechu, při kterém vypovídali o své činnosti proti režimu, o spolupracovnících při této činnosti žijících dosud v ČSR a předali případné zbraně. Po výslechu na úřadovně uprchlíci odcházeli do tábora, přitom však „zabloudili“ na území ČSR, nebo byli na „německém území“ přepadení hlídkou SNB, byli zatčeni a „uneseni“ do ČSR.

Poté byli „uprchlíci“ vyšetřováni StB s využitím informací, které o sobě sami dobrovolně vypověděli na fingované úřadovně a odsuzováni k vysokým trestům odnětí svobody. Informace získané při akci pak StB dále využívala i proti lidem dosud žijícím v Československu. Příslušníci StB i jejich tajní spolupracovníci se při akcích Kameny obohacovali okrádáním zatčených, někdy na vlastní pěst organizovali i soukromé úniky tohoto druhu, přičemž docházelo i k vraždám uprchlíků.

Autoři akce Kameny[editovat | editovat zdroj]

Podle dosavadních poznatků byly do akce Kameny zapojeny oblastní úřadovny StB v Karlových Varech, Plzni a Českých Budějovicích. V roce 2013 byl policii obviněn jako strůjce 92letý Evžen Abrahamovič (krycí jméno Dr. Breza), který ale rok na to zemřel, dřív než byl souzen. Zároveň byl obviněn i jeho komplic Emil Orovan, po kterém pátrá Interpol.[3][4] V roli amerického důstojníka často vystupoval agent IV. Sektoru Amon Tomašoff

Počet provedených akcí Kameny jde pravděpodobně do desítek, ale dosud se podařilo doložit a zdokumentovat průběh jen některých. Dosud nebyly objeveny informace StB obecnější povahy nebo souhrnné vyhodnocení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Akce Kámen, diskuze z pořadu Historie.cs, Česká televze, 2014, 52 min. (Prokop Tomek, Josef Nejdl, Petr Blažek, Václava Jandečková)
  2. JANDEČKOVÁ, Václava: Akce Kámen. Svědectví hlavního aktéra akce u Všerub na Domažlicku : Nakladatelství Českého lesa. Domažlice 2013
  3. Zosnoval léčku StB na hranicích, policie jej teď obvinila. Je mu 92, iDNES.cz, 19.8.2013
  4. Jedna z nejzákeřnějších akcí StB s názvem Kámen zůstane bez trestu, správy ČT24, Česká televize, 5.3.2014

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akcia Kamene na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]