Akbar Šáh II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akbar Šáh II.
mughalský císař
Portrét korunovaného Akbara Šáha II., kolem 1827
Portrét korunovaného Akbara Šáha II., kolem 1827
Doba vlády 19. listopad 180628. září 1837
Úplné jméno Akbar Šáh II. Zafar
Narození 22. duben 1760
Mukundpur, Satná
Úmrtí 28. září 1837
Dillí
Pohřben Zafar Mahal, Mehrauli
Předchůdce Alam Šáh II.
Nástupce Bahádur Šáh II.
Manželka Lal Bai
Selaa'h-un-Nissa
Gumani Khanum
Potomci 14 synů, 8 dcer
Dynastie Mughálská
Otec Alam Šáh II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akbar Šáh II. (22. dubna 1760 Mukundpur, okres Satná28. září 1837 Dillí) byl 17. (předposlední ) indický císař mughálské dynastie. Oficiálně vládl v letech 1806 až 1837, fakticky spoluvládl se svým slepým otcem již před rokem 1799. Byl druhým synem šáha Alama II. a otcem šáha Bahádura II.. Akbarovu moc omezoval rostoucí britský vliv v Indii, především prostřednictvím Východoindické společnosti (East Indian Company).

Život[editovat | editovat zdroj]

Akbar II. na Pavím trůnu přijímá audience
Hrobka šáha Akbara II. a jeho otce šáha Alama, britská fotografie po roce 1890

Princ jménem Mirza Akbar se narodil 22. dubna 1760 jako druhý syn císaře Alama Šáha II. v Mukundpuru v Satně, zatímco jeho otec byl v exilu. Po smrti svého staršího bratra dne 2. května 1781 v Červené pevnosti v Dillí jmenován korunním princem. V letech 1782–1799 byl místokrálem Dillí. Když renegátský eunuch Ghulam Qadir ovládl Dillí, byl princ Mirza Akbar společně s dalšími mughalskými knížaty a princeznami donucen tančit na jeho dvoře. Byl účasten ponížení a hladovění celé císařské rodiny Mughalů. Když Mahmúd Šáh uprchl, Mirza Akbar byl jmenován titulárním císařem s titulem Akbar Šáh II. a měl zůstat v úřadu i po návratu svého otce do ledna 1788.

Císař vládl říši omezené na Červenou pevnost v Dillí. Odmítl se podřídit úředníkům Východoindické společnosti, jejich lordu Hastingsovi odmítl poskytnout audienci k vyjednávání jiných podmínek než s vlastním postavením suveréna. Britové proto v roce 1835 omezili jeho titulární autoritu na „krále Dillí“ a Východoindická společnost přestala fungovat jako dosud. Současně Britové nabídli královské tituly Nawabovi z Oudhu a Nizámovi z Hajdarábádu, aby dále omezili Akbarovu vládu. Nawab titul přijal. V roce 1835 přestala dosud jen obchodní Východoindická společnost respektovat vládu indického císaře, přestala razit mince s jeho jménem a perským nápisem a odvádět mincovní regál. Akbar II. proti bezpráví Východoindické společnosti angažoval bengálského reformátora Ram Mohan Roye, který jako jeho vyslanec jednal v Anglii a podal žalobu u soudu, ale bezvýsledně.

Poklad[editovat | editovat zdroj]

Britové si za jeho vlády nedovolili přisvojit poklad zlata a drahokamů mughálské dynastie (ve starší české literatuře zvaný Poklad velkých mogulů). Symbolem jejich pohádkového bohatství byl císařský Paví trůn, zdobený figurkami pávů s raritními drahokamy v očích a v ocase, císařská koruna, množství náhrdelníků a dalších šperků a gem s rytými nápisy.

Hrobka[editovat | editovat zdroj]

Zděná kupolová hrobka stojí v Zafar Mehralu, obec Mehrauli v jižním okolí Dillí; šáhův mramorový hrob leží vedle hrobu súfijského svatého Qutbuddina Bakhtiara Kakiho (1173–1235).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V článku byly použity údaje z anglické wikipedie.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Encyclopaedia Indica: Akbar Shah II, , Anmol Publications, New Delhi 1999.
  • Hans-Georg Behr: Die Moguln. Macht und Pracht der indischen Kaiser von 1369–1857. Econ Verlag, Wien-Düsseldorf 1979.
  • Lord Roberts of Kandahár: Ein und vierzig Jahre in Indien. Berlin 1904, I. díl (dostupné online[1] německy), II. díl

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]