Ajdyn Aimbetov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ajdyn Aimbetov
Aidyn Aimbetov.jpg
Narození27. července 1972 (48 let)
Otenaj
Alma materStar City
Povoláníkosmonaut
OceněníHrdina Kazachstánu
Medaile Za bezvadnou službu
Pamětní medaile 10. výročí ozbrojených sil Kazachstánu
Pilot-kosmonaut Kazachstánu
Řád vlasti
… více na Wikidatech
Funkceplukovník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ajdyn Aimbetov (27. července 1972) je kazašský kosmonaut.

Narodil se v roce 1972 v Kazašské socialistické republice. Vzdělání získal na Kutachově letecké škole. Stal se vojenským pilotem, létal na strojích MiG-27 a Suchoj Su-27. Sloužil ve městech Lugovaja a Taldykogran.

Roku 2002 se v Kazachstánu uskutečnil konkurz na kosmonauta, jehož se zúčastnilo více než 2000 uchazečů. Aimbetov a Muchtar Aimachanov se stali vítězi. V letech 2003 až 2009 oba kandidáti podstupovali v Rusku výcvik. Let jednoho kazašského kosmonauta měl proběhnout v roce 2009, avšak tato možnost padla z finančních důvodů. Proto se vrátil do Astany a zde založil institut pro podporu kosmického průmyslu v Kazachstánu a také školu mladých kosmonautů.

V červnu 2015 byl vybrán ke kosmickému letu lodí Sojuz TMA-18M namísto Sarah Brightman, která z letu odstoupila z rodinných důvodů. Z finančních důvodů let odmítl i původní náhradník Satoši Takamatsu. Sojuz s trojčlennou posádkou, kterou tvořili velitel Sergej Volkov, kosmonaut ESA Andreas Mogensen a Aimbetov odstartovala 2. září 2016. Stal se třetím kosmonautem kazašské národnosti a prvním kosmonautem nezávislého Kazachstánu a kazašské kosmické agentury Kazkosmos. Zatímco Volkov zůstal na Mezinárodní vesmírné stanici, Aimbetov a Mogensen se po desetidenním letu vrátili zpět na Zem 11. září. Spolu s nimi se vrátil rovněž Gennadij Padalka, který předchozí půlrok strávil na stanici.

Je ženatý, má dvě dcery a syna.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aidyn Aimbetov na anglické Wikipedii.