Ajdyn Aimbetov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ajdyn Aimbetov
Aidyn Aimbetov.jpg
Narození 27. července 1972 (46 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ13648886
Alma mater Star City
Ocenění Hero of the Kazakhstan
Medaile "Za bezvadnou službu"
Medaile "10 let Ozbrojených sil Kazašské republiky"
Pilot-kosmonaut Kazachstánu
Řád vlasti
… více na Wikidatech
Funkce plukovník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ajdyn Aimbetov (27. července 1972) je kazašský kosmonaut.

Narodil se v roce 1972 v Kazašské socialistické republice. Vzdělání získal na Kutachově letecké škole. Stal se vojenským pilotem, létal na strojích MiG-27 a Suchoj Su-27. Sloužil ve městech Lugovaja a Taldykogran.

Roku 2002 se v Kazachstánu uskutečnil konkurz na kosmonauta, jehož se zúčastnilo více než 2000 uchazečů. Aimbetov a Muchtar Aimachanov se stali vítězi. V letech 2003 až 2009 oba kandidáti podstupovali v Rusku výcvik. Let jednoho kazašského kosmonauta měl proběhnout v roce 2009, avšak tato možnost padla z finančních důvodů. Proto se vrátil do Astany a zde založil institut pro podporu kosmického průmyslu v Kazachstánu a také školu mladých kosmonautů.

V červnu 2015 byl vybrán ke kosmickému letu lodí Sojuz TMA-18M namísto Sarah Brightman, která z letu odstoupila z rodinných důvodů. Z finančních důvodů let odmítl i původní náhradník Satoši Takamatsu. Sojuz s trojčlennou posádkou, kterou tvořili velitel Sergej Volkov, kosmonaut ESA Andreas Mogensen a Aimbetov odstartovala 2. září 2016. Stal se třetím kosmonautem kazašské národnosti a prvním kosmonautem nezávislého Kazachstánu a kazašské kosmické agentury Kazkosmos. Zatímco Volkov zůstal na Mezinárodní vesmírné stanici, Aimbetov a Mogensen se po desetidenním letu vrátili zpět na Zem 11. září. Spolu s nimi se vrátil rovněž Gennadij Padalka, který předchozí půlrok strávil na stanici.

Je ženatý, má dvě dcery a syna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aidyn Aimbetov na anglické Wikipedii.