V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Aiás (malý)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Příbuzenstvo
otec Oileus[1]

Aiás (malý) - (latinsky Aiax) je v řecké mytologii synem lokridského krále Oilea.

Je nazýván Aiás "menší" nebo "malý", protože musí být odlišen od hrdiny stejného jména, velkého a silného syna salamínského krále Telamóna. Oba tito muži si dobyli slávu na poli válečném před Trójou, oba však našli svou smrt - velký Aiás zemřel vlastní rukou u Tróji, jeho menší druh na cestě z války domů.

Aiás „menší“ byl drobnější postavy, byl však bojovník a skvělý kopiník. Vynikal v běhu, byl skvělým obráncem hradeb, vybudovaných na ochranu tábora Řeků. Velký Aiás ho někdy bránil svým štítem.

Malý Aiás byl jedním z mužů, kteří se ukryli v útrobách Trojského koně, jímž Řekové přelstili Trójany. Když obránci Tróje vtáhli obrovského dřevěného koně za městské hradby, Řekové v noci do města vnikli, obyvatele pobili a město vypálili.

Malý Aiás se při dobývání města zmocnil věštkyně Kassandry, dcery trojského krále Priama. Zneuctil ji přímo u oltáře v Athénině chrámu. Za to se mu dostalo nenávisti od vojska, dokonce měl být na návrh Odysseův ukamenován. Z toho se ještě Aiás vylhal, ale na zpáteční plavbě domů jeho loď ztroskotala na skalách. Aiás se ještě vyškrábal na skalisko, ale bůh moří Poseidón svým trojzubcem skálu rozlomil a Aiás se utopil.

Athénin hněv dolehl potom na království Lokridu, která musela každoročně posílat do Tróje dvě dívky, jinak zemi zničí hladomor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOMÉR. Ílias. Praha: Odeon, 1980. 516 s. Kapitola Rejstřík vlastních jmen, s. 492. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]