Ahn Chang-Ho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahn Chang-Ho
Dosan Ahn Chang-ho in 1920s.jpg
Narození 9. listopadu 1878
Kangso
Úmrtí 10. března 1938 (ve věku 59 let)
Keijō Imperial University
Příčina úmrtí nemoc
Děti Philip Ahn
Susan Ahn Cuddy
Ralph Ahn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
An Chang-ho (1937.11.10)
Ahn Chang-Ho

An Čchang-ho (korejsky: 안창호), (angl. Ahn Chang-ho) 9. října 187810. března 1938, pseudonym To San (To San, 도산) byl aktivista v hnutí za nezávislost Koreje během japonské okupace a jeden z prvních vůdců korejské komunity v USA. Založil skupinu pro výchovu osobností (Hŭngsadan, 흥사단) a patřil mezi čelní osobnosti Prozatímní vlády Korejské republiky. Je možné, že je autorem jihokorejské hymny Ägukka. Stal se otcem hollywoodské hvězdy Philipa Ahn, který v roce 1984 získal svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Jeho nejstarší dcera Susan Ahn Cuddy se stala první Asiatkou sloužící v námořnictvu USA a jako první Asiatka dosáhla hodnosti důstojníka dělostřelectva v ozbrojených silách USA. V roce 2003 obdržela cenu Woman of the Year a The American Courage Award získala roku 2006.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

An Čchang-ho se narodil 9. října 1878 v městě Kangso, v provincii Pchjŏngan (dnes Jižní Pchjŏngan v Jižní Koreji. V roce 1896 se přestěhoval do Soulu, kde navštěvoval misionářskou školu Kuse haktang, kde konvertuje ke křesťanství.

Dospělost a život v emigraci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1902 se v Soulu oženil s I Hje-rjŏn (angl. Helen Lee) a odešel do USA, kde toužil získat západní vzdělání, které by po návratu mohl použít v Koreji.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]