Aharon Jehuda Lejb Steinman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aharon Jehuda Lejb Steinman
Narození22. říjnajul. / 4. listopadu 1914greg. (15. chešvanu 5675)
Kamenec
Úmrtí12. prosince 2017 (24. kislevu 5778) (ve věku 103 let)
Bnej Brak
Povolánírabín, roš ješiva a posek
Denominacejudaismus
PohřbenPonevezh Cemetery
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabín Aharon Jehuda Lejb Steinman (19132017) byl izraelský rabín, jeden z předních představitelů litevské větve ortodoxního směru, předseda Rady učenců Tóry hnutí Degel ha-Tora.

Rabín Steinman studoval v době mezi světovými válkami na litevských ješivách. Brzy po dovršení svých dvaceti let se stal učitelem talmudu a po následujících téměř osmdesát let vyučoval Tóru na ješivách ve Švýcarsku a v Izraeli. Do veřejného života se zapojuje od 60. let 20. století, kdy se zaměřoval na podporu zakládání kolelů v Izraeli. Působí v litevské aškenázské komunitě jako hlavní poradce a mentor v otázkách výchovy. Když byla v 80. letech založena Rada učenců Tóry hnutí Degel ha-Tora, stal se jejím členem a od té doby začal rozšiřovat oblasti svého veřejného působení. Po smrti rabi Šacha stanul společně s rabi Eljašivem v čele litevské aškenázské komunity.

Po smrti rabi Eljašiva se stal vůdčí osobností nejstaršího litevskožidovského uskupení a je nejvyšší duchovní autoritou strany Degel ha-Tora, jejích novin Jated ne'eman a vzdělávacích ústavů a ješiv navázaných na tuto stranu. Jeho vliv však překračuje rámec litevské židovské tradice. Část příslušníků litevské tradice se však necítí být vázána jeho duchovním vedením, opustila instituce Degel ha-Tora a sdružila se v samostatné straně Benej Tora.

Rabi Steinman inicioval zakládání ješiv a kolelů v Izraeli i v zahraničí a v části z nich osobně figuruje jako předseda nebo patron. Stojí v čele kolelu Ponovežské ješivy a je členem vedení ješiv Gaon Jaakov a Orchot Tora. Až do začátku 21. století byl také roš ješiva Ponovežské ješivy pro mládež.

Je autorem přibližně třiceti knih, mezi nimiž vyniká řada nazvaná Ajelet ha-šachar, pojednávající o babylónském talmudu a o Tóře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku אהרן יהודה לייב שטינמן na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]