Aharon Jehuda Lejb Steinman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aharon Jehuda Lejb Steinman
הרב שטיינמן 5.jpg
Narození 14. listopadu 1913 (14. chešvanu 5674)
Kamenec
Úmrtí 12. prosince 2017 (24. kislevu 5778) (ve věku 104 let)
Bnej Brak
Povolání rabín, roš ješiva a posek
Denominace judaismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabín Aharon Jehuda Lejb Steinman (19132017) byl izraelský rabín, jeden z předních představitelů litevské větve ortodoxního směru, předseda Rady učenců Tóry hnutí Degel ha-Tora.

Rabín Steinman studoval v době mezi světovými válkami na litevských ješivách. Brzy po dovršení svých dvaceti let se stal učitelem talmudu a po následujících téměř osmdesát let vyučoval Tóru na ješivách ve Švýcarsku a v Izraeli. Do veřejného života se zapojuje od 60. let 20. století, kdy se zaměřoval na podporu zakládání kolelů v Izraeli. Působí v litevské aškenázské komunitě jako hlavní poradce a mentor v otázkách výchovy. Když byla v 80. letech založena Rada učenců Tóry hnutí Degel ha-Tora, stal se jejím členem a od té doby začal rozšiřovat oblasti svého veřejného působení. Po smrti rabi Šacha stanul společně s rabi Eljašivem v čele litevské aškenázské komunity.

Po smrti rabi Eljašiva se stal vůdčí osobností nejstaršího litevskožidovského uskupení a je nejvyšší duchovní autoritou strany Degel ha-Tora, jejích novin Jated ne'eman a vzdělávacích ústavů a ješiv navázaných na tuto stranu. Jeho vliv však překračuje rámec litevské židovské tradice. Část příslušníků litevské tradice se však necítí být vázána jeho duchovním vedením, opustila instituce Degel ha-Tora a sdružila se v samostatné straně Benej Tora.

Rabi Steinman inicioval zakládání ješiv a kolelů v Izraeli i v zahraničí a v části z nich osobně figuruje jako předseda nebo patron. Stojí v čele kolelu Ponovežské ješivy a je členem vedení ješiv Gaon Jaakov a Orchot Tora. Až do začátku 21. století byl také roš ješiva Ponovežské ješivy pro mládež.

Je autorem přibližně třiceti knih, mezi nimiž vyniká řada nazvaná Ajelet ha-šachar, pojednávající o babylónském talmudu a o Tóře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku אהרן יהודה לייב שטינמן‎‎ na hebrejské Wikipedii.