Agnieszka Hollandová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Agnieszka Holland)
Skočit na: Navigace, Hledání
Agnieszka Hollandová
Narození 28. listopadu 1948 (68 let)
Varšava
Povolání filmová režisérka a scenáristka
Vzdělání Akademie múzických umění v Praze
Manžel(ka) Laco Adamík
Významná díla Evropa, Evropa
Ocenění Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film (1991)
velkodůstojník řádu Polonia Restituta
medaile Gloria Artis za přínos kultuře
Webová stránka www.perfectnet.com/holland/ahpl.htm
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Agnieszka Hollandová

Agnieszka Hollandová (* 28. listopadu 1948 Varšava) je polská filmová režisérka a scenáristka, která vystudovala na pražské FAMU (1971). Kariéru začala jako asistentka režie osobností polské kinematografie Krzystofa Zanussiho a Andrzeja Wajdy.

Filmy a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Její první samostatný film byl Provinční herci (Aktorzy Prowincjonalni, 1978), kronika složitých vztahů v zákulisí v divadle malého městečka, mnohými chápaná jako metafora tehdejší politické situace v Polsku. Film získal Mezinárodní cenu poroty v roku 1980 na filmovém festivalu v Cannes.

V Polsku ještě natočila dva filmy, Horečka (Gorączka, 1980) a Osamělá žena (Kobieta samotna, 1981), potom emigrovala do Francie, krátce před vyhlášením výjimečného stavu v její rodné zemi. Filmy Provinční herci nebo Osamělá žena bývají řazeny do polského Kina morálního neklidu.

Hollandová získala nominaci na Oscara za „Nejlepší zahraniční film“ za film z roku 1985 Bittere Ernte (Angry harvest), německý film o osudech židovských žen v době 2. světové války.

Za její nejlepší dílo je považován film Evropa, Evropa (1990), natočený podle životopisu Solomona Perela, židovského mladíka, který utíká z Německa do Polska po Křišťálové noci v roce 1938. Film byl oceněnn Zlatým glóbem a získal Oscarovou nominaci za nejlepší zahraniční film.

V roce 2009 dokončila společně se svou dcerou Kasiou Adamik film Jánošík – Pravdivá historie. V roce 2012 Agnieszka Hollandová přijala nabídku na natočení třídílného dramatu pro HBO Hořící keř o činu Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci Československa a nastupující normalizaci. Sama toto období poznala na vlastní kůži, neboť v době pražského jara a začínající normalizace studovala pražskou FAMU. O tomto období a vlivu pražské FAMU a českého prostředí na její další směřování vypovídá celovečerní dokument Návrat Agnieszky H. (2013, premiéra v české kinodistribuci v lednu 2014) v režii K. Krauze a J. Petryckiho.

V červnu 2014 převzala na Ministerstvu zahraničí ČR ocenění "Gratias agis", posléze na polské ambasádě v České republice vyznamenání "Bene merito", v obou případech za posilování mezinárodní prestiže dané země v zahraničí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Agnieszka Holland na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]