Africká kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fufu
Ugali

Africká kuchyně vychází z tradic afrických národů. Byla ovlivněna také arabskou kuchyní a kuchyněmi evropských států, které měly v Africe kolonie (tedy francouzskou, britskou, portugalskou, španělskou, italskou, německou či belgickou kuchyní). Africká kuchyně se v různých částech Afriky liší, ale například v oblasti Subsaharské Afriky je téměř všude rozšířené fufu (kukuřičná placka nevýrazné chuti, používaná jako příloha), v oblastech východní Afriky se však fufu nazývá ugali.

Somálský velbloudí pokrm
Suya, nigerijský pokrm
Kuskus

Seznam afrických národních kuchyní[editovat | editovat zdroj]

Jollof rice

Kuchyně severní Afriky[editovat | editovat zdroj]

Severoafrická kuchyně vychází z arabské kuchyně, protože v severní Africe žijí Arabové. Severoafrická kuchyně by se dala zařadit též pod středomořskou kuchyni. Základní potravinou je v severní Africe kuskus. Používá se též hodně koření, například šafrán nebo směs koření zvaná ras el-Hanout. Mezi známé severoafrické pokrmy patří: pastilla, šakšúka nebo tažín. Setkáme se zde i s tradičními arabskými pokrmy, jako chalva, šavarma nebo falafel.

Kuchyně subsaharské Afriky[editovat | editovat zdroj]

Kuchyni subsaharské Afriky spojují již zmiňované fufu (případně ugali). Kuchyně subsaharské Afriky využívá plodiny zde dostupné: například v Nigérii jsou základní potravinou batáty (sladké brambory). Dále se používají arašídy, palmový olej, plantainy a různé obiloviny (kukuřice, maniok, jáhly nebo rýže). Východní část Afriky byla ovlivněna také indickou, jemenskou a arabskou kuchyní (somálský zákus xalwo vychází z arabské chalvy). Příklady pokrmů z kuchyně subsaharské Afriky může být indžera (etiopský pokrm podobný palačince), nebo rýžová směs jollof rice rozšířená po celé západní Africe.

Z nápojů stojí za zmínku palmové víno.

Biltong

Jihoafrická kuchyně[editovat | editovat zdroj]

V Jihoafrické republice (ale i v dalších státech jižní Afriky, např. Namibie) žije poměrně velká komunita Afrikánců, osadníků evropského původu. Díky tomu je zdejší kuchyně ovlivněna právě evropskou kuchyní. Běžné je grilování masa (gril braai), zdejší specialitou je sušené maso zvané biltong. Dále se dělají různé polévky, jako je chakalaka nebo potjiekos. Za zmínku stojí i kuchyně původních jihoafrických kmenů (například Křováci), kteří sbírali plodiny a lovili živočichy ve zdejší přírodě, například sbírali a jedli housenky mopane.[1]

Namibijská kuchyně byla ovlivněna také německou kuchyní (Namibie byla německá kolonie), proto se zde setkáme s německými pokrmy (např. vídeňský řízek) a tradici zde má pivo.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku African cuisine na anglické Wikipedii.

  1. a b Getting Intimate with Namibia's Capital City. The Active Times [online]. 2012-09-20 [cit. 2020-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]