Aféra Olovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petra Buzková, která se měla stát obětí diskreditujícího spisu

Aféra Olovo je politický skandál, který vypukl v květnu 2000 během vlády Miloše Zemana.

Průběh aféry[editovat | editovat zdroj]

Reportéři MF DNES Sabina Slonková a Jiří Kubík přinesli informaci, že mezi poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl za účelem zdiskreditovat tehdejší významnou představitelku ČSSD Petru Buzkovou materiál nazvaný Olovo (chemická značka olova Pb se shoduje s iniciály jmenované). Spis mimo jiné obsahoval smyšlené pomluvy o tom, že se Buzková živila prostitucí, týrala svou malou dceru nebo že spolupracovala s StB.

Vedení ČSSD odmítlo, že má se spisem cokoli společného, stejně se vyjádřil i šéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Zlom nastal v srpnu 2000, kdy jiný Zemanův poradce, Zdeněk Šarapatka, na policii vypověděl, že autorem Olova je Vratislav Šíma. ČSSD reagovala trestním oznámením na neznámého pachatele za to, že se při získávání Olova naboural do počítačů na Úřadu vlády. Tím paradoxně autenticitu spisu potvrdila.[zdroj?] Poté Zeman podal trestní oznámení na reportéry pro pomluvu, které bylo odloženo. Policie následně obvinila Vratislava Šímu kvůli autorství Olova. Současně ale začala stíhat i reportéry Slonkovou a Kubíka za to, že odmítli sdělit jméno člověka, který jim dokument Olovo předal.

Oběma novinářům udělil milost prezident Václav Havel, reportéři ale trvali na projednání případu. Státní zástupce nakonec trestní stíhání novinářů zastavil s odůvodněním, že se žádného trestného činu nedopustili. Obvinění byl ale zproštěn i Zemanův poradce Šíma a to s argumentem, že sice Olovo sepsal, ale míra nebezpečnosti jeho jednání není vysoká. Po obvinění policií Vratislav Šíma dále pracoval pro Úřad vlády.[1][2] Zdeněk Šarapatka odešel ze Zemanových služeb na vlastní žádost s veřejným odůvodněním pochybností o premiérově mravním kreditu. [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]