Aepisaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAepisaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 až 112 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Kost z končetiny aepisaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Rod Aepisaurus
Gervais, 1852
Typový druh
Aepisaurus elephantinus
Gervais, 1852
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aepisaurus („vznešený ještěr“) byl býložravým dinosaurem (sauropodem), který dosahoval délky asi 15 metrů.[1] Žil v době před asi 125 až 112 milióny let (geologický věk apt a alb) na území dnešní jihovýchodní Francie (departement Vaucluse). Byl popsán francouzským paleontologem Paulem Gervaisem již roku 1852 a patří tak k vůbec prvním popsaným neptačím dinosaurům v kontinentální Evropě a vlastně i na světě. Byla z něj známa pouze jedna fosilizovaná pažní kost (humerus), dlouhá 90 cm a široká 33 a 25 cm resp. na rozšířených koncích. Dnes už je ztracena a existuje pouze její odlitek. Proto o tomto sauropodovi mnoho informací nemáme.

Je jisté, že šlo o velkého býložravého dinosaura s dlouhým krkem a ocasem, poměrně malou hlavou a čtyřmi sloupovitými končetinami. Přesnější systematické zařazení nebo podrobnější anatomické informace však budou k dispozici pouze v případě objevení dalšího fosilního materiálu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Gervais, P. (1852). Zoologie et paléontologie française (animaux vertébrés) (1st edition). A. Bertrand:Paris, 271 p. [Francouzsky]
  • von Huene, F. (1927). Short review of the present knowledge of the Sauropoda. Memoirs of the Queensland Museum 9(1):121-126.
  • McIntosh, J.S. (1990). Sauropoda. In: Weishampel, D.B., Dodson, P., and Osmólska, H. (eds.). The Dinosauria. University of California Press:Berkeley 345-401.