Aegyptopithecus zeuxis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAegyptopithecus zeuxis
alternativní popis obrázku chybí
Aegyptopithecus zeuxis
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád primáti (Primates)
Podřád Haplorhini
Čeleď Propliopithecidae
Rod Aegyptopithecus
Simons, 1965
Binomické jméno
Aegyptopithecus zeuxis
Simons, 1965
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aegyptopithecus zeuxis („opice z Egypta“) je zástupce vyšších primátů z období oligocénu. Někdy bývá kvůli minimálním rozdílům slučován s rodem Propliopthecus. Objevil jej profesor Elwyn L. Simons v roce 1965 mezi pahorkatinou Jebel Qatrani a jezerem Qarun v egyptské provincii Fajjúm společně s několika dalšími soudobými primáty. Dosud získané ostatky zahrnují lebky i části postkraniální kostry.

Aegyptopithecus zeuxis je jedním z předků všech úzkonosých opic včetně člověka. Měl již některé znaky nadčeledi Hominoidea - zubní vzorec 2.1.2.3 (2 řezáky, 1 špičák, 2 třenové zuby a 3 stoličky) a stoličky s pěti hrbolky v tzv. dryopitekovém vzoru. Zároveň ale měl i ocas, který hominoidům chybí a protáhlejší obličejovou část. Také jeho mozek byl v poměru k velikosti těla celkem malý.

Aegyptopithecus zeuxis vážil asi 6 kg a měřil přibližně 60 - 70 cm. Mezi fajjúmskými primáty byl tedy největší. Vyznačoval se silným pohlavním dimorfismem, samci byli značně větší než samice a měli výrazné špičáky. Tento rozdíl mezi samcem a samicí je důvodem k předpokladu polygynního života s intenzivním bojem o samice.

Tento primát se pohyboval pomocí všech čtyř končetin ve stromech subtropického pralesa, který se v oligocénu kolem Fajjúmu rozkládal. Aktivní byl během dne. Živil se patrně mladými listy a ovocem, příležitostně snad i hmyzem či drobnými obratlovci.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BEGUN, D. R. (ed.). A Companion to Paleoantropology. [s.l.]: Willey-Blackwell, 2013. 648 s. 
  • CARTNILL, Matt, Smith, Fred H. The Human Lineage. [s.l.]: Willey-Blackwell, 2011. 
  • MAZÁK, Vratislav. Sága rodu Homo. Praha: Práce, 1986. 424 s. 
  • SIMONS, Elwyn L., Seiffert, E. R., Ryan, T. M. - Attia, Y. A remarkable female cranium of the early Oligocene anthropoid Aegyptopithecus zeuxis (Catarrhini, Propliopithecidae). Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Květen 2007, roč. 104, čís. 21, s. 8731 - 8736. Dostupné online. (anglicky)