Advanced Open Water Diver

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Advanced Open Water Diver,[1] neboli tak zvané AOWD, je kurz, který přímo navazuje na kurz Open Water Diver přístrojového potápění. Jedná se o další možnost rozšíření své kvalifikace, pro kterou se může kvalifikovaný potapěč s licencí Open Water Diver (OWD) rozhodnout. Kurz AOWD se skládá z 5 specializací (viz tabulka). V systému Padi jsou 2 specializace povinné a 3 volitelné. Mezi povinné specializace patří Deep Diving (Hloubkový ponor) a Underwater Navigation (Podvodní navigace). Mezi nejčastější volitelné specializace většinou patří Night diver (Noční ponor), Wrack diver (Vrakový ponor) nebo Underwater videographer (Podvodní fotografování).

Podmínky

Stejně jako pro základní verzi kurzy Open Water Diver i zde jsou jisté náležitosti, které jsou nutné splnit:

  • Nutné vlastnit kvalifikaci kurzu Open Water Diver nebo jakékoliv jiné kvalifikace, která je svojí úrovní minimálně stejná (To se týká organizací, které používá jiné pojmenování kurzů než PADI a podobné).
  • Minimální věk pro absolvování kurzu je 12 let se souhlasem rodičů. Po 18 letech není již souhlas požadován.
  • Dobrý zdravotní stav

Průběh kurzu

Podobně jako základní kurz OWD se kurz Advanced Open Water Diver skládá ze tří částí:

Teorie

V teoretické části se budete převážně učit rozšířené znalosti fyziky vodního prostředí, lidské fyziologie a jaké jsou další prevence před nehodama pod vodou či po ponoru.

Praktická v bazénu

Každá škola má jiné podmínky, ale v základě by se mělo jednat o dva cvičné bazénové ponory.

Volná voda

Jak už bylo zmíněno, každá škola má své individuální představy o počtu volných vod, ale v základě by se mělo jednat o 5 ponorů na volné vodě. (Samozřejmě vždy záleží na hlavním slovu Vašeho Dive mastera, který může uznat za vhodné nutnost dalšího ponoru.

K čemu mě AOWD opravňuje

Po úspěšném absolvování Advanced Open Water Diver je potápěči oprávněn se zanořit do hloubky až 40 metrů. Možnost pokračovat v kurzu Rescue diver, který je podstatný v případě, že chcete pokračovat na stále vyšší úroveň.

Reference