Adrian Willaert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adrian Willaert
Adrian Willaert.jpg
Narození 1490
Bruggy
Úmrtí 7. prosince 1562 (ve věku 71–72 let)
Benátky
Povolání hudební skladatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adrian Willaert (* kolem 1490; † 7. prosince 1562 v Benátkách) byl vlámský hudební skladatel zakladatel benátské hudební školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adrian Willaert se narodil kolem roku 1490, zřejmě v kraji západovlámského města Roeselare, jižně od Brugg.

Kolem roku 1510 se vydal do Paříže, kde začal studovat práva, avšak asi po 4 letech se rozhodl pro příklon k hudbě. Jeho učitelem byl Jean Mouton, člen královské kapely. 8. července 1515 vstoupil do služeb kardinála Ippolito I. d’Este v Římě. V říjnu 1519 cestoval Willaert v průvodu svého zaměstnavatele do Uher a roku 1519 zpět do Ferrary.

Po smrti kardinála Ippolita (1520), vstoupil do služeb vévody Alfonsa a do roku 1527 zůstal členem kapely Ippolitova bratra. 12. prosince téhož roku byl Willaert jmenován kapelníkem u sv. Marka v Benátkách. Ač byl Willaert původně odchovancem principů kontrapunktické kompozice, byl záhy ovlivněn tehdejší novou manýrou pocházející z Florencie, která stavěla melodický prvek na harmonický.

V letech 1542 a 1556 podnikl z rodinných důvodů cestu do Flander, kde zřejmě řešil problémy vzniklé po francouzské invazi do Nizozemska.

Willaert se značným dílem zasloužil o vznik madrigalu a dvojsborů. Byl také vynikající učitel. Mezi jeho žáky se řadili například skladatelé Cypriano de Rore, Constanzo Porta, Francesco della Viola († 1568), Gioseffo Guami či Andrea Gabrieli nebo hudební teoretici Nicola Vicentino a Gioseffo Zarlino. Willaert po sobě zanechal rozsáhlé dílo: 8 mší, přes 50 hymnů a žalmů, více naž 150 motet, asi 60 šansonů, přes 70 madrigalů a mnoho instrumentálních kusů (ricercarů).

Zemřel 7. prosince 1562 v Benátkách.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]