Adolf Patera (chemik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Adolf Patera
Narození 11. července 1819
Vídeň, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 24. června 1894 (ve věku 74 let)
Český Těšín, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání chemik, mineralog, metalurg, dvorní rada
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Adolf Patera (11. července 1819 Vídeň26. června 1894 Český Těšín) byl c. k. dvorním radou, chemikem, mineralogem, metalurgem a ředitelem Urangelbfabrik v Jáchymově.

Život a studia[editovat | editovat zdroj]

V letech 1839–1843 studoval na Báňské akademii v Schemnitz (Banská Štiavnica). Jako adjunkt na příbramské báňské akademii vypracoval v roce 1847 levný postup extrakce uranových barev ze surové rudniny. Zároveň objevil postup extrakce vanadu, kobaltu, niklu a bismutu z jáchymovské rudy. Na základě této práce byl přeložen do Jáchymova, kde upravil stříbrnou huť na Urangelbfabrik.

Působení v Jáchymově[editovat | editovat zdroj]

V Jáchymově působil jako ředitel továrny na uranové barvy, kde spolupracoval s chemikem Arnoštem Vysokým, který byl v továrně nejprve hutním kontrolorem a později hutním správcem. Továrna na uranové barvy zahájila činnost v roce 1853 v bývalé Lintackerově stříbrné huti z roku 1517. Vyráběla se zde uranová žluť podle receptu vynalezeného Paterou. Tato barva se používala k zabarvování skla a k malování na porcelán.

Odpady z této továrny posloužily jako surovina pro objevy Marie Curie-Sklodowské a Pierra Curie – polonia a radia.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z Jáchymova byl jmenován ředitelem Státní metalurgické laboratoře ve Vídni. Po penzionování se odstěhoval k dceři do Českého Těšína, kde 26. července 1894 zemřel.