Adolf III. Holštýnský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolf III. Holštýnský
Narození1160
Německo
Úmrtí3. ledna 1225 (ve věku 64–65 let)
PotomciAdolf IV. Holštýnský, Bruno ze Schauenburku, Konrad von Schauenberg, Margarete von Schauenberg a Mechtilde von Schauenburg-Holstein
OtecAdolf II of Holstein
MatkaMechthild of Schwarzburg-Käfernburg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf III., hrabě ze Schauenburku a Holštýnska (* 11603. ledna 1225) byl vládcem dvou krajů, a to Schauenburku a Holštýnska. Do historie se zapsal, díky založení nové osady pro obchodníky na břehu řeky Alstery poblíž Hamburku.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Adolf byl jediným synem hraběte Adolfa II. Holštýnského a nastoupil po něm v roce 1164 do čela rodiny. Vzhledem k tomu, že byl v této době dítětem, regentkou se stala jeho matka Mechthild ze Schwarzburg-Käfernburgu, dcera hraběte Sizza III. ze Schwarzburg-Käfernburgu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Politika a vláda[editovat | editovat zdroj]

Adolf III. Holštýnský zpočátku podporoval Jindřicha Lva a doprovázel ho na jeho výpravě proti Filipu z Heinsbergu (kolínský arcibiskup). Bojoval v bitvě u Halerfeldu, která se konala 1. srpna 1180 (nachází se na severozápadě od Osnabrücku), v družině Bernharda I. Ratzeburského. Na základě tohoto spojenectví obdržel od Jindřicha Lva rozhodující práva v oblasti středního Weseru, který byl základem hrabství Schauenburk.

V roce 1180 však Adolf přeběhl od Jindřicha Lva, který ho pro zradu vyhnal z Holštýnska. Adolf se připojil k Fridrichu Barbarossovi (císaři Fridrichu I.), s jehož pomocí se v roce 1181, po pádu Jindřicha Lva, vrátil na své panství. V roce 1188 však Fridrich Barbarossa odmítl Adolfův nárok na město Lübeck. Adolf ho doprovázel na třetí křížové výpravě. V srpnu 1190 dorazil do Tyru, kde opustil křižáckou armádu a vrátil se do Holštýnska, aby bránil své země před Jindřichem Lvem, který se mezitím vrátil z exilu. V roce 1196 odešel podruhé do Svaté země na křížovou výpravu Jindřicha VI., následně se v roce 1198 vrátil domů.

Vláda Adolfa III. Holštýnského se shodovala s pokusy Dánska o expanzi do oblasti dnešního Německa, která probíhala za vlády krále Knuta VI. a jeho bratra a nástupce Valdemara II. Poté, co Adolf v roce 1201 prohrál bitvu u Stellau a později byl Valdemarem zajat v Hamburku, byla tato expanze po několik desetiletí úspěšná. V zajetí byl Adolf nucen se v roce 1203 vzdát svého titulu hraběte z Holštýna, aby získal svobodu. Po svém propuštění odešel do hrabství Schauenburk. Opětovné dobytí Holštýnska bylo ponecháno jeho synovi a dědici Adolfu IV. Holštýnskému.

Asi roku 1224 se hrabě na žádost Konrada von Rüdenberga, knížete a biskupa z Mindenu, vzdal opatství Vogtei ve Wennigsen. Listina o tomto činu je prvním dochovaným písemným záznamem o tomto klášteře.

Rodina a manželství[editovat | editovat zdroj]

Adolf III. Holštýnský byl ženatý dvakrát. Poprvé se jeho ženou v roce 1182 stala Adelheid z Asselu, jež zemřela zemřela 25. prosince 1185. Druhou ženou se stala Adelheid z Querfurtu.

Měl pět dětí

  • Margarete

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adolf III of Holstein na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]