Přeskočit na obsah

Adolf (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolf
První vydání z roku 1816
První vydání z roku 1816
AutorBenjamin Constant
Původní názevAdolphe
PřekladatelRudolf Traub
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrpsychologicky román
Datum vydání1816
Česky vydáno1903
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf (1816, Adolphe) je psychologický román francouzského preromantického spisovatele Benjamina Constanta, který v něm zobrazil neúprosný rozklad citového vztahu mladého životního ztroskotance ke starší ženě.[1] Tímto dílem jeho autor silně ovlivnil nastupující romantickou generaci.[2]

Román je částečně autobiografický, protože je založen na intimním vztahu autora k o deset let starší Madame de Staël. Vznikl již v letech 1806–1807, ale vydán byl až o mnoho let později, protože se Constant snažil o to, aby hrdinku románu s Madame de Staël nikdo nespojoval.[1] Poté, co román vyšel (současně v Paříži a v Londýně), byla však tato paralela často zmiňována. Constant se sice snažil tuto skutečnost v tisku vehementně popírat, ale jeho protesty byly ignorovány.[3]

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Jde o částečně epistolární román, uvedený vyprávěním autora, jak se v jedné krčmě v Kalábrii setkal se samotářským a melancholickým mužem, o kterého se pak staral během jeho nemoci a pak jej už nikdy neviděl. Po čase však dostal krabici obsahující mnoho dopisů a poznámek. Když s nimi o deset let později seznámil své přátele, ti jej přesvědčili, aby tyto písemnosti vydal tiskem.

Následující vyprávění je obsahem vydaných dokumentů. Hrdina románu Adolf je synem ministra a od malička je velmi introvertní. Ve dvaceti dvou letech právě absolvoval univerzitu v Göttingenu a při své cestě po Německu se zastaví v malém městečku, kde tráví svůj čas na dvoře jednoho prince. Žije ale samotářsky a brzy získá pověst podivína. Z nudy se rozhodne svést o deset let starší Elenoru, manželku jednoho polského hraběte. Ta jeho dvoření nejprve odmítne, ale později se oba do sebe skutečně zamilují. Elenora pak Adolfovi obětuje vše, společenské postavení, jmění i lásku svých dětí. Adolf však postupně zjišťuje, že ji již nemiluje a že je vztahem k ní omezován především s ohledem na svou budoucí kariéru. Jejich vtahy začínají být napjaté a dokonce se hádají. Když Elenora nakonec pochopí, že Adolfovi v životě překáží, onemocní ze žalu a zemře. Adolf si uvědomí, že je sice teď volný, ale že ve světě zůstal sám, a vede nadále bezútěšnou a zoufalou existenci.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ŠRÁMEK, Jiří. Panorama francouzské literatury I. 1. vyd. Praha: Host, 2012. 718 s. ISBN 978-80-7294-565-8. S. 241-242.
  2. Slovník francouzsky píšících spisovatelů, Praha: Libri 2002, S. 198-199.
  3. Benjamin Constant’s Adolphe – British Library

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]