Aden Abdullah Osman Daar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aden Abdullah Osman Daar

1. somálský prezident
Ve funkci:
1. července 1960 – 10. června 1967
Předchůdce -
Nástupce Abdirashid Ali Shermarke

Stranická příslušnost
Členství Somálská liga mladých

Narození 1908
Beledweyne, Italské Somálsko
Úmrtí 8. června 2008
Nairobi, Keňa
Profese politik
Ocenění Bavorský řád za zásluhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aden Abdullah Osman Daar, také Adan Abdulle Osman nebo Aadan Cabdulle Cusmaan, 1908 Beledweyne, oblast Hiiran - 8. června 2007, Nairobi, byl prvním somálským prezidentem v letech 1960 - 1967.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Své vzdělání získal Osman ve státní škole Mogadišu, které tehdy bylo hlavním městem Italského Somálska. V letech 1929 - 1941 zastával různá úřednická místa ve správě kolonie. Současně se věnoval vlastním obchodům. V únoru 1944 založil Somálský klub mladých (později byl přejmenován na Somálskou ligu mladých), stal se členem jeho vedení a v roce 1946 byl jmenován tajemníkem sekce této strany v rodném Belet Weyne.

Jako zástupce Somálského klubu mladých (SYL) byl v letech 1951 - 1956 přerušovaně v Teritoriální radě a v roce 1953 byl jmenován viceprezidentem této Rady. V roce 1954 se stal předsedou SYL, úřad zastával do r. 1956. Když byla 1956 Teritoriální rada změněna v Zákonodárné shromáždění, byl do něho zvolen ve všeobecných volbách za okres Belet Weyne a shromáždění ho zvolilo svým předsedou. V květnu 1958 byl znovu zvolen do funkce předsedy SYL a tento úřad zastával společně s funkcí předsedy Zákonodárného shromáždění do 1. července 1960. Post předsedy si podržel i poté, co se Zákonodárné shromáždění změnilo ve shromáždění ústavodárné.

Vrchol politické kariéry[editovat | editovat zdroj]

Jako předseda tohoto shromáždění vyhlásil Osman 1. července 1960 nezávislost Somálska a následné sjednocení dřívějšího Italského a Britského Somálska. Národním shromážděním byl zvolen prozatímním prezidentem (na 1 rok). Potom byl zvolen na dalších šest let prezidentem Somálska. Své zájmy zaměřil na legislativu, ekonomiku a sociální oblast. Mluvil italsky, anglicky a arabsky. Hrál důležitou roli v domácí i zahraniční politice.

Osman odstoupil z úřadu po porážce ve volbách r. 1967. Byl první z vůdců mladých afrických zemí, který tak učinil, a zároveň posledním v Somálsku. O dva roky později uchopil moc v zemi Mohamed Siad Barre a podržel ji až do roku 1991, kdy ho svrhla armáda. To předznamenalo čtrnáctileté období anarchie v zemi, kterou se současná prozatímní vláda snaží ukončit. Osman byl jediným demokraticky zvoleným prezidentem Somálska v jeho historii[zdroj?].

Aden Abdullah Osman zemřel ve věku 99 let v nemocnici v keňském Nairobi. Zanechal po sobě osm dětí. Prozatímní somálská vláda se rozhodla přejmenovat mezinárodní letiště v Mogadišu na Mezinárodní letiště Adena Abdullaha Osmana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Prezidenti Somálska
Předchůdce:
-
19601967
Aden Abdullah Osman Daar
Nástupce:
Abdirashid Ali Shermarke