Adareův mys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adareův mys
Borchgrevinkovy sruby
Borchgrevinkovy sruby

Geomorfologický tvar mys

Nadřazená jednotka Rossova dependence

Světadíl Antarktida
Stát [[Soubor:|22x15px|okraj||link=]] [[|]]
Adareův mys na mapě Viktoriiny země
Adareův mys na mapě Viktoriiny země
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adareův mys (anglicky Cape Adare) je nejzazším výběžkem stejnojmenného protáhlého poloostrova na severovýchodě Viktoriiny země v Antarktidě. Mys je omýván na západě vodami Robertsonova zálivu a na východě Rossovým mořem. Směrem do vnitrozemí se táhne pohoří Admirality. Scottův ostrov je vzdálen 480 km severovýchodním směrem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mys objevil v roce 1841 kapitán James Clark Ross a dal mu název podle politika a vědce Edwina Wyndham-Quina, který měl titul vikomta z Adare. V roce 1895 zde Nor Carsten Borchgrevink vstoupil jako první člověk na antarktickou pevninu. V únoru 1899 se Borchgrevink na mys vrátil s expedicí Jižní kříž, která zde postavila dva sruby a v nich poprvé v historii Antarktidy přezimovala. V říjnu 1899 zde zemřel zoolog Nicolai Hanson, který se stal prvním člověkem pohřbeným v Antarktidě a byla po něm pojmenována nedaleká hora Hanson Peak. Místo je předmětem památkové ochrany.[1]

V roce 1911 přibyl třetí srub, postavený členy expedice Terra Nova. V roce 1957 vznikla nedaleko mysu polární stanice Hallett, opuštěná v roce 1973.

Mys patří k Rossově dependenci, kterou vyhlásil v roce 1923 Nový Zéland jako své zámořské území, ale podle Antarktického smluvního systému nepatří žádnému státu.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Mys je tvořen čedičovou skálou a patří k nemnoha místům Antarktidy, která jsou trvale zbavena ledové pokrývky (k poslednímu zalednění došlo před 16 200 lety).[2] Na pobřeží Ridley Beach se nachází největší kolonie tučňáka kroužkového na světě, která podle odhadů zahrnuje až 250 000 hnízdících párů.[3] Adareův mys byl v roce 1998 zařazen na seznam Zvláště chráněná území Antarktidy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antarctic Historic Sites Dostupné online
  2. British Antarctic Survey Dostupné online
  3. Oceanwide Expeditions Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]