Ada (Srbsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ada
Ada – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Ada
Ada
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha228,6 km²
Počet obyvatel10 547 (2002)
Hustota zalidnění46,1 obyv./km²
Správa
Oficiální webada.org.rs
Telefonní předvolba024
PSČ24430
Označení vozidelKI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ada (v srbské cyrilici Ада) је město v severozápadní části Vojvodiny, na severu Srbska. Administrativně spadá pod Severobačský okruh. V roce 2011 mělo město 9564 obyvatel. Město se rozkládá v rovinaté krajině Panonské pánve, na břehu řeky Tisy, za lužním lesem, který jej obklopuje. Protéká ním také Budžský potok (Budžak). Většina obyvatel města (cca 2/3) je maďarské národnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo poprvé připomínáno v 1694 pod názvem Ostrovo.[1] V roce existovalo 1748 jako sídlo na Vojenské hranici mezi Uherskem a Osmanskou říší. Svůj název má podle ostrova (Ada, podobně jako např. Ada Ciganlija v Bělehradě a je tureckého původu).

V roce 1883 získala Ada od rakousko-uherské monarchie titul města a právo mít vlastní erb. Roku 1908 zde byla postavena elektrárna a o dva roky později získala Ada veřejné elektrické osvětlení.

Roku 1889 byla zavedena do Ady železniční trať, později na ní byla osobní doprava přerušena. Do druhé světové války zde žila židovská obec čítající několik set lidí.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

V Adě již dlouho existuje společnost s názvem Potisje, která vyrábí díly pro strojní zařízení, dále potom firma Agrometal, která se zabývá výrobou součástek pro zemědělské stroje, konzervárna Zora a textilní závod.

Sport a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Na břehu řeky se nachází sportovní centrum „Adica“ s otevřeným bazénem, fotbalovým a tenisovým hřištěm a různými dalšími sportovišti.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Ada, s. 1. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]