Achille Silvestrini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Achille Silvestrini
Achille Silvestrini.jpg
Narození 25. října 1923 (95 let)
Brisighella
Alma mater Papežská lateránská univerzita
Ocenění velkokříž Řádu peruánského slunce
Funkce kardinál
biskup
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak

Achille kardinál Silvestrini (* 23. října 1923 Brisighella) je italský římskokatolický kněz, vatikánský diplomat, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Studoval na Univerzitě v Boloni, Papežské lateránské univerzitě a Papežské diplomatické akademii. V roce 1953 nastoupil do diplomatických služeb Svatého stolce. Nejdříve působil na státním sekretariátu jako expert pro země jihovýchodní Asie. V letech 1958 až 1969 byl osobním sekretářem dvou státních sekretářů – Domenico Tardiniho a Amleto Giovanni Cicognaniho. Od roku 1969 pracoval v radě veřejných správ, účastnil se řady setkání a mezinárodních konferencí. Podílel se mj. na všech etapách přípravy Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách a Ženevě v 70. letech 20. století. Od července 1973 byl podsekretářem Rady pro veřejné záležitosti církve, přednášel také na Papežské diplomatické akademii.

Biskup a kardinál[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1979 byl jmenován sekretářem zmíněné rady a titulárním arcibiskupem. Biskupské svěcení mu udělil 27. května téhož roku papež Jan Pavel II. V letech 1979 až 1984 vedl jednání s italskou vládou o revizi Lateránských smluv. Při konzistoři 28. června 1988 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V červenci 1988 se stal prefektem Tribunálu Apoštolské signatury, od května 1991 stál v čele Kongregace pro východní církve. Plnil zároveň čestnou funkci velkého kancléře Papežské orientálního institutu. Na tyto funkce rezignoval v listopadu 2000. Jeho nástupcem se stal Ignác Moussa I. Daúd.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achille Silvestrini na polské Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]