Abraxas (náboženství)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abraxas
Abraxas, kresba podle gemy[1]
Abraxas, kresba podle gemy[1]
SynonymaIao, Sabaoth
Řecké jménoAbraxas (ΑΒΡΑΞΑΣ)
Abrasax (ΑΒΡΑΣΑΞ)
Významdemiurg (nižší bůh stvořitel)
Atributyštít, bič, hadi místo nohou, zbroj, kohoutí hlava
Literární pramenyEvangelium Egypťanů,
egyptské magické papyry
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abraxas (starořecky Αβρασαξ, Abrasax) je koptsko-gnostické tajemné jméno, jímž egyptský gnostik Basileidés (kolem roku 130 n. l.) označuje významnou božskou bytost nižšího řádu (velkého archonta), posledního z 365 archontů (vládců), kteří v sestupném řádu reprezentují časovou a prostorovou vzdálenost mezi hmotným světem a Nezrozeným Bohem, jež poslal na svět Ježíše Krista (jehož gnostici považovali za ducha). Basileidés a jeho následovníci chápali Abraxa jako demiurga, tedy nižšího boha, a ztotožňovali jej s bohem Židů ze Starého zákona, stvořitelem světa a člověka, jehož skutečné jméno je Iao nebo též Sabaoth. Obecně archonti v gnosticismu jsou nižší božstva bránící duším opustit hmotný svět.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Někteří vidí původ jména v kopštině 1. století n. l., v níž by mohlo znamenat „svaté slovo“ či „svaté jméno“. Valentinus, nazývaný „nejhlubším učencem gnoze“, vykládal jméno velkého gnostického božstva Abraxas jako složeninu ze slov Ab nebo Af („budiž“) + rax nebo rak („uctíváno“) + sas nebo sax, pův. ze sadži („jméno“). Kurt Rudolph, světově uznávaný odborník na gnózi, však uvádí, že se původně jednalo o „tajemný opis jména židovského boha Jahveho, psaného čtyřmi (hebrejsky: arba = abra) souhláskami (tetragram)."[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Oboustranná rytina na drahokamu
Starověký římský amulet s gemou Abraxa

Vyskytuje se:

 • během 1. století n. l. se symbol Abraxas hojně vyskytoval ve formě kamenných magických amuletů a pečetí (postava s lidským tělem, kohoutí hlavou a hady místo nohou),
 • v gnostickém spise zvaném „Svatá knize velkého neviditelného Ducha“ neboli Evangeliu Egypťanů,
 • v egyptských a helénistických magických papyrech,
 • ve spise „Požehnaný Eugnóstos“, dalšího textu z Nag Hammádí, který by mohl do určté míry reflektovat Basileidovu kosmologii,
 • ve 13. století byl motiv Abraxa používán templáři na jejich pečetích. Zpodobňován byl na nich spolu s latinským nápisem „TEMPLI SECRETUM“, řádovým křížem a řeckými písmeny Ι Α Ω odkazujících ke Kristu. Latinský nápis mohl naznačovat řádové tajemství a užíván pro přísně tajné dokumenty. Jednu takovou pečeť vlastnil francouzský mistr André de Colours.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Demiurg.

Naproti demiurgovi, který je nižším bohem a stvořitelem a kterého Basileidés představil ve formě archonta Abraxa, Bůh Otec vysílá na svět Krista v podobě Ježíše, aby mohla být božská podstata člověka vysvobozena. Oproti běžné křesťanské verzi příběhu nebyl Ježíš podle gnostiků ukřižován a místo něj se na kříži octl Šimon z Kyrény. Kristus se vrátil zpět k Bohu Otci.

Abraxas basileidovců v sobě reprezentuje Dobro i Zlo, v jedné entitě uctívané božstvo i obávaný démon. Z této bytosti pak vychází pět prasil: duch, slovo, prozřetelnost, moudrost a moc.

Magická symbolika[editovat | editovat zdroj]

Náčrt gemy, na opačné straně jsou řecky psaná jména „Iao“, „Abrasax“ a „Sabaoth

Na četných řeckých i římských gemách z pozdního starověku je bytost tohoto jména zobrazována s trupem člověka, hlavou kohouta (symbol fronésis, prozíravosti), nohama v podobě hadů Loga (slova) a Núse (rozumu), držící štít (symbol sofie, moudrosti) a bič (symbol dynamis, síly/potence).

Jméno Abraxas je spojeno s magickou formulí slova abrakadabra.

V moderní okultní literatuře[editovat | editovat zdroj]

V novověku byl okultisty zařazován jako démon do grimoárů pojednávajících o čarodějnictví a černé magii. Proto je i dnes někdy mylně spojován se satanismem.

 • Abraxas je kouzelné slovo složené z počátečních písmen hebrejského Božího jména[zdroj?].
 • Abraxas v sobě spojuje a harmonicky sjednocuje božské i temné stránky, světlo a tmu, mužský a ženský princip[zdroj?].
 • Slovo abrakadabra je psáno 7 hláskami, přičemž každá symbolizuje jeden den Stvoření, a jsou-li písmena jména čtena řeckým způsobem jako čísla, dávají 365 (tj. počet dní v roce).
 • Tento symbol se nachází jak na egyptských magických papyrech (symbol celosti, magické znamení a jako číslo 7)[zdroj?], tak na starověkých kamenných amuletech.
 • Jako bojovník s bičem je znamením moci a jako nositel štítu je znamením opory a bezpečí. Abraxas je nejmocnější znamení pro neutralizaci sil černé magie a proto je od svého vzniku používán jako ochranný a podpůrný amulet. Byl ochranným symbolem, znamením vítězství a štěstí[zdroj?].
 • Ve zvířecí říši byl Abraxas manifestován havranem (věřilo se, že Abraxas se může lidem zjevit v této podobě)[zdroj?].
 • V numerologii s číslem 7 (vládne sedmi planetám, sedmi dnům Stvoření, má 7 písmen)[zdroj?].
 • Mezi planetami znázorňuje Slunce (vládce všech planet, vládce světla, vítěz nad temnotou)[zdroj?].
 • Jako časový úsek znázorňuje celý cyklus. Je symbol celistvosti a jméno boha roku (číselná hodnota jména je 365; a = 1, b = 2, r = 100, x = 60, s = 200)[zdroj?].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KING, Charles W. The Gnostics and their remains, 19. století
 2. RUDOLPH, Kurt. Gnóze. Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky. Praha: Vyšehrad, 2010. ISBN 978-80-7021-947-8. S. 309. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]