Abraham Skorka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abraham Skorka
Rabbi Abraham Skorka - 2015.jpg
Narození 5. července 1950 (20. tamuzu 5710) (70 let)
Buenos Aires, ArgentinaArgentina Argentina
Povolání fyzik, chemik, rabín, kněz, spisovatel a biofyzik
Denominace konzervativní judaismus
Vzdělání Latinskoamerický rabínský seminář (neznámá hodnota–1973), Universita Buenos Aires (neznámá hodnota–1979) a Jewish Theological Seminary of America
Ocenění čestný doktor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abraham Skorka (5. července 1950, Buenos Aires, Argentina) je argentinský rektor Latinskoamerické rabínské školy (Seminario Rabinico Latinoamericano) v Buenos Aires, kde je zároveň profesorem biblické a rabínské literatury. V témže městě, na Universidad del Salvador, je čestným profesorem židovského náboženského práva (halachy). Skorka, původní profesí biofyzik, je rovněž rabínem židovské komunity Benei Tikva.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kromě vědeckých prací z oboru biofyziky Skorka publikoval také četné články, jejichž tématem je výzkum bible a talmudu. V roce 1979 získal doktorský titul z chemie na univerzitě v Buenos Aires.

Roku 2010 mu argentinská Katolická univerzita (Universidad Católica Argentina) udělila čestný akademický titul dr. h. c. Stal se tak prvním rabínem v historii Latinské Ameriky, kterému se této pocty od katolické univerzity dostalo.

Rozhovory s papežem Františkem[editovat | editovat zdroj]

Skorka vedl řadu mezináboženských rozhovorů s někdejším arcibiskupem Buenos Aires Jorgem Mariem Bergogliem, který se později stal papežem Františkem. Hovořili spolu mj. o Bohu, fundamentalismu, ateismu, celibátu, homosexualitě, ale také holokaustu nebo smrti. Jejich dialogy nakonec vyšly knižně pod titulem O nebi a zemi (šp. Sobre el Cielo y la Tierra).

František podle Skorky čelí velmi ostré kritice z řad lidí, kterým se nelíbí „papež bez červených bot“.[1] Jeho samotného s papežem pojí dlouholeté přátelství a je přesvědčen, že František je „nejlepším přítelem, jakého židé kdy ve Vatikánu měli".[2]

Skorka doufal, že pokud papež pojede do Izraele, bude jej moci doprovodit. Přál si, aby se společně pomodlili na nejposvátnějších místech u Zdi nářků a v Betlémě – aby ukázali, „že to je možné".[1] V květnu 2014 se mu tato přání splnila: s muslimským duchovním Omarem Abboudem byli při papežově cestě na Blízký Východ součástí jeho delegace, a přitom prvními příslušníky jiného vyznání.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • BERGOGLIO, Jorge – SKORKA, Abraham: Papež František: O nebi a zemi, Paseka Praha, 2013, ISBN 978-80-7432-305-8

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZOLL, Rachel. A Rabbi Whose Good Friend Became The Pope. The Associated Press [online]. 2013-11-21. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Pope Francis and his Good Friend the Rabbi. JerusalemOnline.com [online]. 2013-07-02 [cit. 2013-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-07. (anglicky) 
  3. Papeže na Blízkém východě doprovází rabín a muslim. Aktualne.cz [online]. 2014-05-24. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]