Abdullah Ahmad Badawi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abdullah Ahmad Badawi
Pak Lah.jpg
Předseda vlády Malajsie
Ve funkci:
31. října 2003 – 3. dubna 2009
PředchůdceMahathir Mohamad
NástupceNajib Razak
Místopředseda vlády Malajsie
Ve funkci:
29. ledna 1999 – 31. října 2003
Stranická příslušnost
ČlenstvíUnited Malays National Organisation

Narození26. listopadu 1939 (83 let)
Bayan Lepas
ChoťEndon Mahmood
RodičeAhmad Badawi Abdullah
DětiNori Abdullah Badawi
PříbuzníKhairy Jamaluddin (zeť)
Alma materUniversity of Malaya
Methodist Boys' School
Bukit Mertajam High School
Profesediplomat a politik
Náboženstvíislám
OceněníGrand Commander of the Order of the Defender of the Realm (2009)
Mezinárodní cena krále Fajsala za službu islámu (2011)
čestný doktor Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě
CommonsAbdullah Badawi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abdullah Ahmad Badawi, celým jménem Datuk Seri Abdullah Ahmad Badawi (* 26. listopadu 1939, Bayan Lepas) je malajský politik. V letech 2003–2009 byl předsedou vlády Malajsie. Byl známý též pod přezdívkou Pak Lah (Strýček Lah, přičemž Lah je zdrobnělina jména Abdullah)

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1964 vystudoval islámská studia (na bakalářské úrovni) na Univerzitě Malaya (Universiti Malaya) v Kuala Lumpuru. Poté vstoupil do státních služeb, pracoval například na ministerstvu kultury, mládeže a tělovýchovy. V roce 1978 rezignoval na kariéru státního úředníka a vstoupil do politiky, v barvách Sjednocené malajské národní organizace (Pertubuhan Kebangsaan Melayu Bersatu), hlavní politické síly v zemi a lídra široké koalice Národní fronty (Barisan Nasional), která vládla v zemi od roku 1957. Byl zvolen do federálního parlamentu. Premiér Mahathir Mohamad, k jehož nejbližším spolupracovníkům se zařadil, ho jmenoval ministrem školství (1984–1986), obrany (1986–1987), zahraničních věcí (1991–1999), místopředsedou vlády (1999–2003), ministrem vnitra (1999–2004) a nakonec ministrem financí (2003–2008). 31. října 2003 premiér Mahathir odstoupil a Badawi ho nahradil ve funkci nejvyšší. Stal se pátým malajským premiérem. Souběžně převzal post předsedy Sjednocené malajské národní organizace. Následně pak uspěl on i jeho strana ve volbách roku 2004 a premiérský post tak udržel. Ponechal si i funkci ministra financí a v závěru svého premiérství přibral i post ministra obrany (2008–2009). Na domácí scéně se snažil bojovat s chudobou a korupcí. Omezil také některé represe charakteristické pro Mahathirovu vládu, z vězení byl například propuštěn bývalý místopředseda vlády Anwar Ibrahim, kterého Mahathir nechal uvěznit za homosexualitu. V zahraniční oblasti zahájil Badawi proces sbližování se sousedním Singapurem, chtěl ukončit desetiletí vzájemného hašteření. Navzdory snaze však vztahy obou zemí zůstaly napjaté. Spojené státy americké za jeho vlády obvinily Malajsii, že usiluje o projekt výroby jaderné bomby, což Badawi popřel. V úřadě se mu ale nepodařilo nastartovat ekonomiku, ani omezit korupci, což vedlo k tomu, že ve všeobecných volbách v roce 2008 získala Barisan Nasional jen mírnou většinu křesel, ztratila svou obvyklou dvoutřetinovou většinu a také ztratila hegemonii v pěti státech malajské federace. Šlo o nejhorší volební výsledek Národní fronty v historii. Badawi sice i po volbách zůstal na postu premiéra, ale čelil stále větší kritice ve vlastní straně, až v roce 2008 slíbil z funkce premiéra i předsedy strany odstoupit. Učinil tak v březnu 2009, nahradil ho Najib Razak, dosavadní místopředseda vlády a bývalý ministr obrany.[1] Členem parlamentu byl Badawi až do roku 2013 (mandát držel nepřetržitě od roku 1978). Poté se stal rektorem soukromé Universiti Teknologi Petronas.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Malajsijská vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abdullah Ahmad Badawi na anglické Wikipedii.

  1. Abdullah Ahmad Badawi | prime minister of Malaysia. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Story Map Tour. www.arcgis.com [online]. [cit. 2020-04-12]. Dostupné online.