Abdalláh Jamín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abdalláh Jamín
Abdalláh Jamín v r. 2014
Abdalláh Jamín v r. 2014
6. prezident Malediv
Ve funkci:
17. listopadu 2013 – 17. listopadu 2018
PředchůdceMuhammad Vahíd Hasan
NástupceIbráhím Muhammad Sulih
Stranická příslušnost
ČlenstvíProgresivní strana Malediv

Narození21. května 1959 (64 let)
Indie Male, Britská Indie
Země Maledivy
PříbuzníMaumoon Abdul Gayoom (sourozenec)
Alma materAmerická univerzita v Bejrútu
Claremont Graduate University
Profesepolitik
Náboženstvíislám
CommonsAbdulla Yameen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abdalláh Jamín Abdul Gajum (* 21. května 1959 Male, Britská Indie) je maledivský politik, který v letech 20132018 zastával úřad maledivského prezidenta. Byl teprve druhým demokraticky zvoleným prezidentem této země.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení bakalářského studia v Bejrútu v Libanonu se vrátil na Maledivy, kde pracoval nejprve jako sekretář na Ministerstvu financí a poté jako ředitel výzkumu v oddělení výzkumu a mezinárodních organizací na Maledivském měnovém úřadě (MMA). Po dokončení postgraduálního studia působil na Ministerstvu obchodu a průmyslu, a to nejprve jako zástupce ředitele a generální ředitel a nakonec jako ministr.

V této vládní pozici Jamín modernizoval obchodní odvětví, přispěl k rozvoji ekonomiku a zahraničním investicím v zemi. K tomu přispělo mimo jiné jeho členství Multilaterální agentuře pro investiční záruky a dalších mezinárodních obchodních a investičních organizacích. Kromě pozice ministra obchodu a průmyslu (později ministra obchodu, průmyslu a práce) zastával rovněž úřad ministry pro vysokoškolské vzdělávání, zaměstnanost a sociální zabezpečení v letech 2005 až 2007 a ministra cestovního ruchu a civilního letectví v roce 2008.

Po několikaletém členství ve straně Lidové Aliance (PA), kterou pomáhal založit, se v roce 2010 stal členem Progresivní strany Malediv (PPM). V roce 2013 kandidoval v prezidentských volbách proti bývalému prezidentovi Mohamedu Našídovi, který jej v prvním kole voleb porazil poměrem 45,45 % hlasů proti 25,35 %. Ve druhém kole však zvítězil Gajum poměrem 51,39 % hlasů proti 48,61 %.

V následných volbách v září 2018 jej porazil opoziční kandidát Ibráhím Muhammad Sulih.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]