Abúl Kalám Azad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abúl Kalám Azad
Stranická příslušnost
ČlenstvíIndický národní kongres

Narození11. listopadu 1888
Mekka
Úmrtí22. února 1958 (ve věku 69 let)
Dillí
ChoťZulekha Begum
RodičeMaulana Khairuddin
Profesepolitik, novinář, spisovatel, scholar a freedom fighter
Náboženstvíislám
sunnitský islám
OceněníBharat ratna (1992)
PodpisAbúl Kalám Azad, podpis
CommonsMaulana Abul Kalam Azad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abúl Kalám Azad (11. listopadu 1888 Mekka22. února 1958 Dillí), čestným označením Maulána („Náš pán“), byl indický politik, učenec, islámský teolog, aktivista za nezávislost a jeden z vůdců Indického národního kongresu během indického hnutí za nezávislost. Po dosažení nezávislosti Indie se stal prvním ministrem školství v indické vládě. Jeho narozeniny se v Indii slaví jako Národní den vzdělávání.[1]

Jako mladý muž psal Azad poezii a pojednání o náboženství a filozofii v urdštině. Proslavil se jako novinář psaním článků kritických vůči britské koloniální vládě a podporujících indický nacionalismus. Azad se stal vůdcem hnutí Chalifát, což ho dovedlo do blízkého kontaktu s indickým vůdcem Mahátmou Gándhím. Azad se stal nadšeným zastáncem Gándhího myšlenek nenásilné občanské neposlušnosti. Organizoval protest proti Rowlattovým zákonům z roku 1919 a propagoval nákupy domácích produktů a samosprávu pro Indii. V roce 1923, ve věku 35 let, se stal nejmladším předsedou Indického národního kongresu.

V říjnu 1920 byl Azad zvolen za člena výboru pro založení univerzity Jamia Millia Islamia v Aligarhu, aniž by mu k této pozici pomohla britská koloniální vláda. V roce 1934 pak pomáhal univerzitu přestěhovat z Aligarhu do Nového Dillí. Je po něm pojmenována hlavní brána (brána č. 7) hlavního kampusu univerzity.

Azad byl jedním z hlavních organizátorů protestům proti solné dani v roce 1931 a ukázal se jako jeden z nejdůležitějších národních vůdců té doby, hlasatel hinduisticko-muslimské jednoty a zastánce sekularismu a socialismu. Působil jako předseda Kongresu v letech 1940 až 1945, během nichž bylo zahájeno povstání Quit India. Azad byl tehdy spolu s celým vedením Kongresu uvězněn. Prostřednictvím novin Al-Hilal pracoval také pro hinduisticko-muslimskou jednotu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abul Kalam Azad na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.hindu.com. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-11.  Archivováno 11. 11. 2010 na Wayback Machine.
  2. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]