Abélie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAbélie
alternativní popis obrázku chybí
Abélie Linnaea x grandiflora
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď zimolezovité (Caprifoliaceae)
Rod abélie (Linnaea)
Gronov., 1754
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abélie (Abelia) je bývalý rod rostlin z čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Zahrnoval asi 15–30 druhů a mnoha hybridů rozšířených původně ve východní Asii, (od Japonska po Himálaj) a v Severní Americe (v Mexiku). V současné taxonomii byl tento rod vřazen do široce pojatého rodu Linnaea.[1]

Abélie jsou keře 1–6 m vysoké, patří mezi ně druhy rostoucí v teplých krajinách jako stálezelené keře a v chladném klimatu jako opadavé druhy. Listy jsou vstřícné, vejčité, lesklé, tmavě zelené, 1,5–8 cm dlouhé. Barva se u opadavých druhů na podzim mění na purpurově-bronzovou a červenou. Květy se objevují v horní části stonku, 1–8 společně v krátkém vrcholíku, jsou převislé, v barvách od bílé po růžovou, zvonkovité, trubkovitě nálevkovité, s pětičlennou korunou, 1–5 cm dlouhé a obvykle vonné. Kvete od pozdního jara do podzimu. Plod je kožovitá tobolka.

Pěstování a použití[editovat | editovat zdroj]

  • Půda a poloha – abélie se sázejí na výslunná, ale chráněná místa do lehčí propustné záhřevné půdy.
  • Přezimování – abélie jsou náchylné na namrzání, proto je vhodné na zimu zakrýt keře aspoň z části listím a větvemi jehličnanů. Namrzlé keře dobře regenerují, nové výhony ještě v témž roce kvetou.
  • Přihnojování – bývá omezováno na krátkou dobu na začátku vegetace, vhodné je přihnojování na list běžnými rozpustnými hnojivy. Dodržujte koncentraci uvedenou výrobcem. Přihnojování dusíkem od začátku srpna je velkým rizikem při přezimování.
  • Zálivka – rostlina nemá zvláštní nároky, nesmí přeschnout, ale rozhodně nesmí „stát ve vodě“. Zalévá se několikrát (asi 4×) i během zimy.
  • Řez – prosvětlení a odstranění namrzlých větví provádíme před započetím kvetení, tedy na jaře.

Abélie jsou v zahraničí oblíbené okrasné keře. Nejrozšířenější je abélie velkokvětá (Linnaea × grandiflora), hybrid L. chinensis x L. uniflora. Tento kulatý, rozvolněný, mnohokmenný, stálezelený keř je 1–1,8 m vysoký s vejčitými a tmavě leskle zelenými listy, asi 2–6 cm dlouhými a květenstvím zbarveným do bílo-růžova. jednotlivé květy bývají zvonkovitého tvaru, 2 cm dlouhé.

V Česku se abélie zatím příliš nepěstují pro jejich náročnost na teplo. Abélie jsou potravou housenek motýlů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abelia na anglické Wikipedii.

  1. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Barnes, P. 2001. Looking at Abelias. New Plantsman 8 (2): 78–92 (clarification of nomenclature, history, and cultivars with an excellent key and photographs).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)