Aaron Russo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aaron Russo
Aaron Russo na festivalu v Cannes v roce 2006
Aaron Russo na festivalu v Cannes v roce 2006
Narození 14. února 1943
Brooklyn
Úmrtí 24. srpna 2007 (ve věku 64 let)
Los Angeles
Příčina úmrtí rakovina močového měchýře
Politická strana Republikánská strana
Nábož. vyznání judaismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aaron Russo (14. února 1943, Brooklyn24. srpna 2007) byl americký podnikatel v zábavním průmyslu, filmový producent a politický aktivista.

Narodil se v Brooklynu a vyrostl na Long Islandu. Již od střední školy začal podnikat, nejdříve v propagaci rock'n'rollových představení, později v rodinné firmě na textil a spodní prádlo. Ve 24 letech si otevřel noční klub v Chicagu nazvaný Kinetic Playground, ve kterém dostaly možnost vystoupit kapely jako Led Zeppelin nebo třeba The Who.

V letech 1972-1979 spolupracoval s Bette Midlerovou (např. Růže, Klub odložených žen, For the Boys), která byla v té době manažerkou několika velmi úspěšných revue.

Později se Russo vrhl do produkování hraných filmů, prvním z nichž (The RoseRůže) katapultoval Midlerovou do první herecké kategorie. Další jím produkovaný film s Danem Aykroydem a Eddiem Murphym, Trading Places (česky Záměna) z roku 1983 se stal klasikou vysílanou o Vánocích, a ve filmu Teachers uvedeném o rok později na sebe upozornil Nick Nolte a Morgan Freeman.

Russo za svou práci obdržel několik cen, jako Grammy, Emmy, a filmy, které produkoval, byly celkem šestkrát navrženy na Oskara a sedmkrát na Zlatý Glóbus, z nichž třikrát tuto cenu získaly.

V 90. letech 20. století se dostal do potíží s IRS (americká obdoba finančního úřadu) a nakonec musel doplatit 2 miliony dolarů. O více než 10 let později, v roce 2006 napsal, zrežíroval a produkoval dokument America: From Freedom to Fascism (Amerika: Od svobody k fašismu) jakožto exposé IRS.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

O politiku se Russo začal zajímat na začátku 90. let. Profiloval se jako libertarián, s velkou vazbou na principy dané ústavou. Stavěl se např. proti způsobu vedení boje proti drogám, zavádění identifikačních karet a nadnárodních obchodních organizací jako NAFTA. V roce 2002 chtěl kandidovat na guvernéra jako libertarián, ale po pozitivním nálezu rakoviny nominaci stáhl. Jeho přítelem byl republikán a kongresman Ron Paul, krátce poté, co se Paul rozhodl kandidovat na prezidenta, mu vyslovil plnou podporu.

Interview s Alexem Jonesem[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006, v interview texaským provozovatelem radiové show, Alexem Jonesem, promluvil o svém bývalém přátelství s Nicholasem Rockefellerem (z vlivné rodiny Rockefellerů). Toto přátelství začalo během Russovy kampaně na guvernéra, které vedlo k Nicholasově pozvání do Sněmu zahraničních vztahů (Council of Foreign Relations). Russo mj. dále vypovídal o nastávajícím novém světovém pořádku, který měl být započat hrozící „událostí“ coby záminkou pro válku na Blízkém východě; a Severoamerické unii s jednotnou měnou. Jak uvedl, toto mu bylo řečeno „devět měsíců, než se 9/11 vůbec stalo“. Později toto přátelství sám ukončil, protože Rockefellerovy záměry nebyly slučitelné s tím, v co Russo věřil.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Russo zemřel ve věku 64 let na klinice Cedars-Sinai v Los Angeles na rakovinu močového měchýře, s kterou bojoval šest let. Jako epitaf na svém náhrobním kameni chtěl mít napsáno Freedom Fighter (bojovník za svobodu).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aaron Russo na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]