AUKUS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Státy AUKUS

AUKUS je trojstranný vojenský pakt pro oblast Indo-Pacifiku, vyhlášený 15. září 2021 Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými. Jeho cílem je posílit bezpečnost v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt účastníkům umožní sdílet pokročilé technologie, včetně těch potřebných k vývoji jaderných ponorek.[1] Účastníci budou mimo jiné spolupracovat na poli kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence, kvantových technologií, hypersonických zbraní, „dodatečných podmořských schopností“ a elektronického boje.

Vznik paktu byl kritizován vládou Čínské lidové republiky, která je v oblasti vnímána jako systémový soupeř. Podle čínské ambasády ve Washingtonu se země AUKUS mají „zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků“. Ostrá byla rovněž kritika Francie, neboť v rámci první iniciativy v rámci paktu AUKUS se Austrálie rozhodla přezbrojit Australské královské námořnictvo jadernými ponorkami. Zrušila proto rozsáhlý kontrakt na stavbu konvenčních ponorek třídy Attack, který roku 2019 získala francouzská společnost Naval Group.[1]

Očekávalo se, že Austrálie bude vybírat mezi americkou třídou Virginia a britskou třídou Astute.[2] Dne 13. března 2023 bylo oznámeno, že Austrálie nejprve na počátku 30. let 21. století získá až tři jaderné ponorky americké třídy Virginia, s opcí na další dvě. Tyto ponorky později nahradí osm zcela nových jaderných ponorek označených SSN-AUKUS, které budou derivátem perspektivních britských jaderných ponorek vyvíjených v programu SSN(R) jako náhrada třídy Astute. Zároveň u nich budou využity vybrané americké technologie. Například reaktor bude od společnosti Rolls Royce a americký bude bojový řídící systém.[3] Austálie plánuje rozvoj domácích loděnice ASC v Adelaide, který by umožnil stavbu jaderných ponorek s využitím některých ze zahraničí dodaných komponentů. Britské námořnictvo má první ponorky získat na konci 30. let a australské na počátku 40. let 21. století.[4]

Jaderné ponorky budou operovat ze základny HMAS Stirling v Západní Austrálii. Od roku 2027 budou základnu nejprve využívat americké a britské ponorky poz označením Submarine Rotational Force West (SRF-West).[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku AUKUS na anglické Wikipedii.

  1. a b Británie, USA a Austrálie ohlásily nový bezpečnostní pakt, kritizují jej Paříž i Peking [online]. ČT24, rev. 2021-09-16 [cit. 2022-07-27]. Dostupné online. 
  2. AUKUS: Australia will choose it's nuclear submarines design in 2023 [online]. Navyrecognition.com, rev. 2022-07-15 [cit. 2022-07-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Australia To Field Virginia & SSN-AUKUS Submarines [online]. Navalnews.com, rev. 2023-03-14 [cit. 2023-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. British-led design chosen for AUKUS submarine project [online]. Gov.uk, rev. 2023-03-13 [cit. 2023-04-01]. Dostupné online. (anglicky)