AR-15

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
AR-15
AR-15
AR-15
Typ samonabíjecí puška
útočná puška
Místo původu USA USA
Historie služby
Ve službě 1958 - dosud
Historie výroby
Konstruktér Eugene Stoner
Navrženo 1957
Základní údaje
Hmotnost 2,27 kg - 3,9 kg
Délka 991 mm
Délka hlavně
 • 508 mm standard
 • 406 mm
 • 368 mm
Typ náboje .223 Remington, 5,56 NATO
Kadence 800 ran/min (jen plně automatické verze)[1][2][3]
Úsťová rychlost 975 m/s [4][5]
Zásobování municí Standardní schránkový zásobník s kapacitou 30 náboju

AR-15 (Armalite model 15) je typová řada civilních verzí zbraní, které se v armádních verzích proslavily jako M16 a M4.

Historie[editovat | editovat zdroj]

AR-15 byla navržena jako lehčí verze AR-10 Eugenem Stonerem pro firmu ArmaLite, podle které tato zbraň získala jméno "AR". V roce 1959 Armalite prodala práva na AR-10 a AR-15 firmě Colt. Plně automatická verze AR-15 vyráběná firmou Colt byla přijata Americkou armádou pod označením M16. Colt pak používal jméno AR-15 pro poloautomatické pušky určené pro civilní trh.

Dnes je AR-15 vyráběna mnoha dalšími firmami jako například Smith & Wesson, Bushmaster a LWRC. Je oblíbená díky své vysoké přesnosti a ergonomičnosti pro sportovní střelbu a díky vysoké kapacitě standardního zásobníku, nízké hmotnosti a modifikovatelnosti je považována za jednu z nejlepších zbraní pro osobní obranu. Lovci a rekreační střelci si ji pochvalují pro její přesnost, rychlost, spolehlivost a přenositelnost.[6]

Civilní verze AR-15 vypadají z vnějšku téměř identicky jako vojenské verze, ale vnitřní díly se značně liší. Spouštěcí mechanizmus je odlišné konstrukce, nosič závěru je jinak vyfrézován a tělo zbraně je jiné, aby se zabránilo přeměňování poloautomatických verzí na automatické.

Ochrannou známku "AR15" nebo "AR-15" má registrovanou Colt, který tvrdí, že toto jméno by se mělo používat jen k označení jeho výrobků. Ostatní výrobci pak svoje zbraně tímto jménem nepojmenovávají, ale i v odborných kruzích se o nich mluví jako o AR-15.

Přestože je AR-15 určena pro americké ozbrojené složky, je tato zbraň dostupná pro běžné Američany a jako ostatní útočné zbraně s minimálními kontrolami při koupi. V letech 1994 až 2004 na její koupi platil v USA desetiletý zákaz, který však nebyl obnoven. Je řazena mezi sportovní zbraně, mezi kterými je jedna z nejpopulárnějších – v USA jí bylo legálně prodáno přes 12 milionů kusů. Tato zbraň byla použita v rukou útočníků např. při masové přestřelce v San Bernardinu, masové přestřelce na Umpqua Community College, masakru na Sandy Hook nebo masové přestřelce na Santa Monica Community College.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Zbraň je původně vojenské konstrukce. Je složena z pouzdra závěru – horní část – (tzv. upper receiver), v níž je našroubována hlaveň a těla zbraně (lower receiver) k němuž je připojena šachta zásobníku a rukojeť. Zde je také umístěn spoušťový mechanismus. Zbraň má závěr uzamčený rotačním závorníkem. Závorník je nesen a odemykán/uzamykán nosičem závorníku, ovládaným tlakem prachových plynů, odebíraných z vývrtu hlavně dlouhou úzkou plynovou trubicí a působících přímo na čelo nosiče závorníku - zbraň tedy nemá plynový píst. Vratná pružina je umístěna v hlavišti pažby. Zbraň vyniká modulární koncepcí. Teleskopická pažba (typ M4), může být vybavena lícnicí typu delta, která však neumožňuje natažení zbraně při zasunuté pažbě. Výhozní okénko je umístěno na pravé straně zbraně a zakryto proti vnikání nečistot odpruženou krytkou. Ta se při natažení závěru nebo při prvním výstřelu automaticky otevře.

V rozporu s rozšířenou legendou nebyla puška konstruována jako samočisticí. Má-li zůstat funkční, vyžaduje pečlivou a pravidelnou údržbu.

Ovládací prvky[editovat | editovat zdroj]

K ovládacím prvkům patří:

 • oboustranné napínací táhlo závěru (jeho hmatníky vyčnívají po stranách zadní úpony nosné rukojeti)
 • doražeč nedovřeného závěru (počínaje modelem M 16A1) – jeho pomocí lze dostrkat závěr do přední polohy, pokud se nedovře z důvodu znečištění nebo drobné deformace náboje
 • záchyt závěru (po vystřelení posledního náboje ze zásobníku zachytí závěr v zadní úvrati)
 • pojistka (u vojenských verzí integrovaná se selektorem režimu střelby)
 • tlačítko vypouštění zásobníku

Napínací táhlo závěru[editovat | editovat zdroj]

Je ve tvaru písmene „T“ a je umístěno v horní části pouzdra závěru, ze kterého vystupuje dozadu. Není-li staženo do zadní polohy, nijak nevyčnívá. Táhlo je konstruováno jako stacionární – při střelbě se nepohybuje.

Doražeč nedovřeného závěru[editovat | editovat zdroj]

Je vyřešen formou jakéhosi tlačítka, vyčnívá na pravém boku zbraně.

Záchyt závěru[editovat | editovat zdroj]

Je umístěn v těle zbraně. Pro spuštění závěru ze zadní úvrati stačí naplocho udeřit rukou do těchto míst a závěr spustit.

Pojistka[editovat | editovat zdroj]

Pojistka ve formě páčky je umístěna v dosahu palce střílející ruky. V civilní verzi je za zbrani značeno písmeny S-Safe - zajištěno a F- Fire - střelba. Vojenská verze US Army, označovaná jako M16 A2 (a pozdější varianty) má režim plně automatické střelby omezen na tříranné dávky (tzv. režim definovaných dávek).

Tlačítko vypouštění zásobníku[editovat | editovat zdroj]

Hledí

Je konstruováno tak, aby jej šlo ovládat ukazovákem pravé (střílející) ruky a doplněno páčkou na levé straně zásobníkové šachty (pro alternativu ovládání levou-nestřílející-rukou).

Počínaje variantou M16A3 (US Army, USMC) je nosná rukojeť na hřbetě pouzdra závěru odnímatelná, upevněná na liště standardu Mil-STD 1913 (Piccatiny Rail). Po sejmutí nosné rukojeti ji lze nahradit optickým zaměřovačem, noktovizorem nebo jiným příslušenstvím.

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

Prvotně Armalite, dále například:

ČR:

Zahraniční:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zásobník STANAG

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. M-16 Rifle also called AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 2. Infantry Weapons Used in Borneo [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 3. M-16/AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 4. Armalite AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 5. AR15 .223 NIB [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 6. AR-15: Terrorist Weapon Of Choice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]