AR-15

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
AR-15
AR-15
AR-15
Typ samonabíjecí puška
útočná puška
Místo původu USA USA
Historie služby
Ve službě 1958 - dosud
Historie výroby
Konstruktér Eugene Stoner
Navrženo 1957
Základní údaje
Hmotnost 2,27 kg - 3,9 kg
Délka 991 mm
Délka hlavně
 • 508 mm standard
 • 406 mm
 • 368 mm
Typ náboje .223 Remington, 5,56 NATO
Kadence 800 ran/min (jen plně automatické verze)[1][2][3]
Úsťová rychlost 975 m/s [4][5]
Účinný dostřel 550 m [6][7][8]
Zásobování municí Standardní schránkový zásobník s kapacitou 30 náboju

AR-15 (Armalite model 15) je typová řada civilních verzí zbraní, které se v armádních verzích proslavily jako M16 a M4.

Historie[editovat | editovat zdroj]

AR-15 byla navržena jako lehčí verze AR-10 Eugenem Stonerem pro firmu ArmaLite, podle které tato zbraň získala jméno "AR". V roce 1959 Armalite prodala práva na AR-10 a AR-15 firmě Colt. Plně automatická verze AR-15 vyráběná firmou Colt byla přijata Americkou armádou pod označením M16. Colt pak používal jméno AR-15 pro poloautomatické pušky určené pro civilní trh.

Dnes je AR-15 vyráběna mnoha dalšími firmami jako například Smith & Wesson, Bushmaster a LWRC. Je oblíbená díky své vysoké přesnosti a ergonomičnosti pro sportovní střelbu a díky vysoké kapacitě standardního zásobníku, nízké hmotnosti a modifikovatelnosti je považována za jednu z nejlepších zbraní pro osobní obranu. Lovci a rekreační střelci si ji pochvalují pro její přesnost, rychlost, spolehlivost a přenositelnost.[9]

Civilní verze AR-15 vypadají z vnějšku téměř identicky jako vojenské verze, ale vnitřní díly se značně liší. Spouštěcí mechanizmus je odlišné konstrukce, nosič závěru je jinak vyfrézován a tělo zbraně je jiné, aby se zabránilo přeměňování poloautomatických verzí na automatické.

Ochrannou známku "AR15" nebo "AR-15" má registrovanou Colt, který tvrdí, že toto jméno by se mělo používat jen k označení jeho výrobků. Ostatní výrobci pak svoje zbraně tímto jménem nepojmenovávají, ale i v odborných kruzích se o nich mluví jako o AR-15.

AR-15 a masové přestřelky[editovat | editovat zdroj]

Přestože je AR-15 určena pro americké ozbrojené složky, je tato zbraň v samonabíjecí verzi dostupná pro běžné Američany, byť s kontrolami při koupi. Nutné je například mít čistý trestní rejstřík, nemít historii psychiatrického léčení či soudem omezenou svéprávnost a nezneužívat regulované substance. Toto regulují především zákony Gun Control act či Brady act. Je (i přes svůj vojenský původ) řazena mezi sportovní zbraně, mezi kterými je jedna z nejpopulárnějších – v USA jí bylo legálně prodáno přes 12 milionů kusů (jiné zdroje uvádějí 8–10 milionů kusů[10]).

V souvislosti s abnormální mírou násilí s použitím střelných zbraní v USA probíhá v této zemi již několik let diskuze o omezení nebo regulaci poloautomatických zbraní. AR-15 je přitom nejčastější volbou masových vrahů/střelců posledních nejkrvavějších a mediálně nejznámějších masových přestřelek posledních několika let – Las Vegas (2016), masové přestřelce na Umpqua Community College, Santa Monica Community College, v kostele Sutherland Springs (2016), masové přestřelce v San Bernardinu (2014), Sandy Hook (2012) a Parklandské škole na Floridě (2018). V letech 1994 až 2004 na její koupi platil v USA desetiletý zákaz, který však nebyl obnoven. Proti omezení AR-15 (a dalších poloautomatických zbraní) se staví americká NRA (National Rifle Association), která argumentuje druhým dodatkem ústavy a faktem, že AR-15, či obecně pušky, jsou používány k vraždám a jinému zločinu jen minimálně, mezi střelnými zbraněmi jsou nejpoužívanější krátké zbraně). V USA je většina Američanů (na obou stranách spektra) pro zavedení nových a zpřísnění stávajících kontrol týkajících se koupě střelných zbraní (podle formulace otázky – od obecně přísnějších pravidel při koupi střelné zbraně s podporou zhruba 50-60 % po ověření kupce (background checks) při koupi poloautomatických zbraní s podporou až k 90 % respondentů).[11] Zastánci omezení argumentují, že zákonodární politici, kteří příslušné regulace mohou provést, dostávají statisícové až několikamilionové „příspěvky“ (úplatky) od NRA.[12]

Dostupnost v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice je plně automatická verze zbraně řazena mezi zbraně kategorie A - Zakázané. Stejně jako v USA.

Samonabíjecí verze je zbraní kategorie B - Podléhající povolení. Je možné je vlastnit se zbrojním průkazem a nárokovým povolením od Policie ČR. Vlastněny jsou většinou za účelem sběratelství, sportu nebo sebeobrany, pro lov nejsou používány.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Zbraň je původně vojenské konstrukce. Je složena z pouzdra závěru – horní část – (tzv. upper receiver), v níž je našroubována hlaveň a těla zbraně (lower receiver) k němuž je připojena šachta zásobníku a rukojeť. Zde je také umístěn spoušťový mechanismus. Zbraň má závěr uzamčený rotačním závorníkem. Závorník je nesen a odemykán/uzamykán nosičem závorníku, ovládaným tlakem prachových plynů, odebíraných z vývrtu hlavně dlouhou úzkou plynovou trubicí a působících přímo na čelo nosiče závorníku - zbraň tedy nemá plynový píst. Vratná pružina je umístěna v hlavišti pažby. Zbraň vyniká modulární koncepcí. Teleskopická pažba (typ M4), může být vybavena lícnicí typu delta, která však neumožňuje natažení zbraně při zasunuté pažbě. Výhozní okénko je umístěno na pravé straně zbraně a zakryto proti vnikání nečistot odpruženou krytkou. Ta se při natažení závěru nebo při prvním výstřelu automaticky otevře.

V rozporu s rozšířenou legendou nebyla puška konstruována jako samočisticí. Má-li zůstat funkční, vyžaduje pečlivou a pravidelnou údržbu.

Ovládací prvky[editovat | editovat zdroj]

K ovládacím prvkům patří:

 • oboustranné napínací táhlo závěru (jeho hmatníky vyčnívají po stranách zadní úpony nosné rukojeti)
 • doražeč nedovřeného závěru (počínaje modelem M 16A1) – jeho pomocí lze dostrkat závěr do přední polohy, pokud se nedovře z důvodu znečištění nebo drobné deformace náboje
 • záchyt závěru (po vystřelení posledního náboje ze zásobníku zachytí závěr v zadní úvrati)
 • pojistka (u vojenských verzí integrovaná se selektorem režimu střelby)
 • tlačítko vypouštění zásobníku

Napínací táhlo závěru[editovat | editovat zdroj]

Je ve tvaru písmene „T“ a je umístěno v horní části pouzdra závěru, ze kterého vystupuje dozadu. Není-li staženo do zadní polohy, nijak nevyčnívá. Táhlo je konstruováno jako stacionární – při střelbě se nepohybuje.

Doražeč nedovřeného závěru[editovat | editovat zdroj]

Protože napínací táhlo není pevně spojeno se závěrem, může v případě znečištění závěru nebo nábojové komory dojít k nedovření a tím i neuzamčení závěru. Od verze M16A1 je na pravé straně lower receiveru umístěno tlačítko, které při stlačení zapadne do vyfrézovaných drážek na boku závěru a dojde tak k jeho posunutí.

Záchyt závěru[editovat | editovat zdroj]

Záchyt závěru zadrží po vystřelení posledního náboje závěr v zadní poloze. Po přebití zásobníku se závěr uvolní stisknutím tlačítka záchytu závěru, které se nachází na levé i pravé straně závěru nad zásobníkovou šachtou. Po uvolnění závěru dojde k přebití zbraně bez nutnosti natáhnout závěr táhlem.

Pojistka[editovat | editovat zdroj]

Pojistka ve formě páčky je umístěna v dosahu palce střílející ruky. V civilní verzi je za zbrani značeno písmeny S-Safe - zajištěno a F- Fire - střelba. Vojenská verze US Army, označovaná jako M16 A2 (a pozdější varianty) má režim plně automatické střelby omezen na tříranné dávky (tzv. režim definovaných dávek).

Tlačítko vypouštění zásobníku[editovat | editovat zdroj]

Hledí

Je konstruováno tak, aby jej šlo ovládat ukazovákem pravé (střílející) ruky a doplněno páčkou na levé straně zásobníkové šachty (pro alternativu ovládání levou-nestřílející-rukou).

Počínaje variantou M16A3 (US Army, USMC) je nosná rukojeť na hřbetě pouzdra závěru odnímatelná, upevněná na liště standardu Mil-STD 1913 (Picatinny Rail). Po sejmutí nosné rukojeti ji lze nahradit optickým zaměřovačem, noktovizorem nebo jiným příslušenstvím.

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

Prvotně Armalite, dále například:

ČR:

Zahraniční:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zásobník STANAG

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. M-16 Rifle also called AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 2. Infantry Weapons Used in Borneo [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-08-07. 
 3. M-16/AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-08-20. 
 4. Armalite AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-08. 
 5. AR15 .223 NIB [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 6. Colt AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné online. 
 7. ARMALITE AR-15 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-08. 
 8. Colt Model AR6721 [online]. [cit. 2008-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-15. 
 9. AR-15: Terrorist Weapon Of Choice
 10. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/seznamte-se-puska-ar-15-nejoblibenejsi-zbran-masovych-vrahu/r~423f8592131411e88560ac1f6b220ee8/
 11. http://www.politifact.com/wisconsin/statements/2017/oct/03/chris-abele/do-90-americans-support-background-checks-all-gun-/
 12. America's Mass Shooting Problem Explained

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]