ALBA (Bolívarovský svaz pro lid naší Ameriky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Znak svazu ALBA

ALBA - Bolívarovský svaz pro lid naší Ameriky (španělsky Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América) je nová mezinárodní organizace v Latinské Americe založená Venezuelou a Kubou. Smyslem spolupráce mezi zeměmi ALBA je sociální, ekonomická a politická integrace Latinské Ameriky a Karibiku. Cílem ALBA je mj. zavedení nové měny SUCRE. Až do roku 2009 bylo ve španělském názvu slovo Alternativa namísto dnešního Alianza.

ALBA vznikla roku 2004 s dohodou Venezuely a Kuby o dodávkách venezuelské ropy na Kubu výměnou za vyslání 20 tisíc kubánských lékařů a tisíců učitelů do venkovských oblastí Venezuely. Postupně se k dohodě přidalo ještě osm států Latinské Ameriky:

Roku 2009, poté co byla demokratická vláda Hondurasu svržena vojenským pučem, Honduras ze společenství vystoupil.

Několik dalších zemí má status pozorovatele. Koncem roku 2010 to byly Írán, Sýrie a Haiti.[1]

Státy sdružené do tohoto svazu se dají považovat ze socialistické[2] a samotný název odkazuje na silnou roli Bolívarovské republiky Venezuely, která se od převzetí moci prezidentem Chávezem snaží vytvořit silnou Latinskoamerickou levicovou alianci. Někteří pravicoví odpůrci označují státy sdružené do této aliance za diktátorské, ovšem jejich státním zřízením je, až na Kubu, zpravidla ne zcela funkční[3] demokracie, která se však nepříliš odlišuje od demokracií vedených pravicovými stranami v oblasti Jižní a Střední Ameriky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HIRST, Joel D. The Bolivarian Alliance of the Americas - Hugo Chavez’s Bold Plan. Exchange: The Magazine for International Business and Diplomacy. 2010-12-2, čís. 2, s. 15–16. Dostupné online [PDF]. ISSN 2045-3175. (anglicky) 
  2. http://www.abovetopsecret.com/forum/thread849608/pg1
  3. http://graphics.eiu.com/PDF/Democracy_Index_2010_web.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]