ACTS (přepravní systém)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Překládka kontejnerů
Plošinový vůz s kontejnerem ACTS

ACTS (zkratka z německého Abroll-Container-Transport-System) je přepravní systém pro kombinovanou dopravu silnice-železnice. V rámci tohoto systému jsou používány speciální odvalovací kontejnery, které jsou přepravovány na speciálních železničních vozech nebo na automobilových nosičích.

Kontejnery[editovat | editovat zdroj]

Existuje asi 30 základních typů kontejnerů pro tento přepravní systém. Tyto kontejnery musí splňovat tyto základní rozměry: délka 5 950 mm, šířka 2 500 mm, výška maximálně 2 500 mm).

Nejčastěji jsou používány kontejnery pro přepravu sypkých substrátů, ať už utevřené nebo uzavřené (v případě potřeby chránit přepravovaný substrát před povětrnostními vlivy). Kontejnery však mohou být i nádržkové, plošinové, izotermické aj.

Plošinový železniční vůz[editovat | editovat zdroj]

Kontejnery ACTS jsou po železnici přepravovány na čtyřnápravových plošinových vozech, které umožňují současnou přepravu až tří kontejnerů. Samotné kontejnery jsou na voze umístěny na otočných nosičích. Překládku kontejneru z/na tento vůz zabezpečuje automobilový překladač.

Automobilový nosič[editovat | editovat zdroj]

Tyto nosiče vznikají úpravou standardních nákladních automobilů. Jeden automobil může nést pouze jeden kontejner. Nástavba automobilu má zároveň funkci překladače, takže pro manipulaci s kontejnerem již nejsou nutná žádná další zařízení. K překládce kontejneru mezi automobilem a železničním vozem tedy stačí zpevněná plocha u koleje a jeden vyškolený řidič.

Automobilový překladač zároveň umožňuje sklopení kontejneru v úhlu 53-57 stupňů, takže může být použit pro vykládku substrátu z kontejneru.

Kontejnery ACTS v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku provozuje tento přepravní systém zatím (2006) pouze společnost Advanced World Transport (bývalé OKD, Doprava). Pro přepravu těchto kontejnerů používá upravené automobily Scania a Tatra a železniční vozy řady Slps (vznikly přestavbou z českých vozů Sps a rakouských vozů Gabs).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]