7 × 57 mm Mauser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z 7 x 57 mm Mauser)
Skočit na: Navigace, Hledání
2 náboje 7x57 vedle náboje 7,5x55 Swiss / GP11 (uprostřed), .308 Winchester a .223 Remington (vpravo)
Nákres náboje

Náboj 7 × 57 a 7 × 57R patří v dnešní době k loveckým nábojům využívaným k lovu veškeré evropské, ale i severoamerické zvěře, snad jen s výjimkou aljašského medvěda. Dokonce se uvádí, že angličan Bell, známý lovec africké zvěře, s ním úspěšně lovil i slony.

Historie[editovat | editovat zdroj]

U ráže 7×57 jde původně o vojenský náboj, zkonstruovaný Paulem Mauserem v roce 1892 pro jeho pušku model 92. Náboj navazuje na už osvědčené typy 8×57 anebo 6,5×57. Prvním zákazníkem byla španělská armáda. Tady byl používaný více než 50 let; dalšími uživateli byli Búrové (Búrské války). Zbraně Mauser ráže 7×57 se držely po dlouhá léta jako standardní vojenské pušky. Až během 2. světové války a v období po ní, kdy dochází k zavádění samonabíjecích či automatických pušek, nastává úpadek používání této ráže jako vojenského náboje.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Dnešní využití[editovat | editovat zdroj]

Kromě skvělé pověsti při vojenském využití zaujal 7x57 značnou pozornost jako sportovní a později i jako lovecký náboj. I když jeho význam poklesl ve prospěch modernějších ráží, drží se v nabídce všech větších výrobců střeliva.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]