70. a 80. léta v československé moderní populární hudbě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Česká hudební scéna 70. a 80. let byla založena hlavně na prvcích hudby z let minulých, byla tedy tvořena hlavně big beatem, vedle něhož existovala folková a country scéna. K populárním interpretům této hudby, jako byli Vlastimil Třešňák, Jaroslav Hutka, Miroslav Paleček a Michael Janík, a kapelám Zelenáči, Plavci či Spirituál kvintet přibyly skupiny Marsyas, Brontosauři, interpreti Dagmar Voňková, Wabi Daněk, ale i Ivan Mládek se svým Banjo bandem a další.

Rozvojem procházela především rocková hudba. Muzikanti se museli vyrovnat s novými směry přicházejícími ze západu (rap, hip hop, punk či nová vlna heavy metalu). Ne všechno ale vyhovovalo idejím komunistické strany a interpreti a skupiny byli pod drobnohledem komunistických funkcionářů. Není proto divu, že řada zpěváků či hudebníků měla zákaz vystupovat, mnohé texty byly cenzurovány nebo seškrtány.

Z interpretů a hudebníků, zahajujících svoji dráhu na počátku 70. let, připomeňme např. Jana Nedvěda, který se svým bratrem Františkem založil skupinu Toronto, kterou později přejmenovali na Brontosaury. Známým představitelem folkové hudby je Jaromír Nohavica, který se stále těší obrovské popularitě. Jeho písně vycházejí ze slovanské melodiky, poetické texty míří k současnosti. Do hudební oblasti vstoupil nejprve jako textař, jako písničkář se prosadil v roce 1982, kdy vystoupil na Folkovém kolotoči v Ostravě.

Ve druhé polovině 80. let nastalo politické i kulturní uvolnění, ale opravdový zvrat nastal až v roce 1989 v „sametové“ podobě. Po tomto roce nastává obrovský boom hudebních skupin a interpretů.

Pop music, hard rock, art rock a další styly[editovat | editovat zdroj]

Menší úspěch v této době zaznamenala pop music. Velký úspěch zaznamenává Karel Gott, který se prosadil i v zahraničí, hlavně v německy mluvících zemích, dále Waldemar Matuška, Václav Neckář, Eva Pilarová nebo Helena Vondráčková. Připomenout můžeme i tragicky zemřelého zpěváka Jiřího Schelingera, typického svým „nakřáplým“ hlasem, kterým nazpíval svou nejznámější píseň Holubí dům.

Hard rockové křídlo české populární hudby bylo představováno především skupinou Katapult, která byla ve své době velmi populární, Shut up Františka Ringo Čech s Jiřím Schelingerem, dále pak skupinami Citron a Vitacit. Prvky jazzu v sobě nesla skupina Bohemia s Leškem Semelkou. Art rock hrála skupina Progres 2, bluesrock skupina Žlutý pes s frontmanem Ondřejem Hejmou.

Mezi oběma póly (pop music a hard rock) se pohybovala asi nejznámější a nejslavnější česká rocková skupina Olympic. Nejslavnější sestavu tvořili Petr Janda (kytara, zpěv), Milan Broum (basová kytara), Miroslav Berka (klávesové nástroje) a Petr Hejduk (bicí).

Disco hudba[editovat | editovat zdroj]

Vraťme se ještě do druhé poloviny 70. let. Z Evropy k nám proniká nový jev – disco styl – a s ním typické místo, kde se hraje – diskotéky. Šlo vlastně o nový typ taneční a poslechové zábavy mládeže. Představitelem diskotékové hudby v Česku byla studiová skupina Diskobolos, v 80. letech tento styl pronikl do písní Michala Davida, ale i Hany Zagorové, často vystupující s duem Kotvald-Hložek.

Punk, nová vlna a reggae, novoromantismus[editovat | editovat zdroj]

Na sklonku 70. let se objevil ve světě zcela nový fenomén – punk. Nejen v Evropě, ale i v Česku měla především mladá generace už dost kapel hrajících jazz rock či hard rock i písní, v nichž zněla dlouhá kytarová sóla. Chtělo to prostě změnu a tu punk a s ním nová vlna poskytovaly. V Československu nastal obrovský ohlas k nové vlně nebo k punku hlavně v 80. letech, kdy začaly vznikat houfy kapel. Punkovou notu v sobě nesly skupiny Jasná páka (později Hudba Praha), Ultrapunk, ale třeba i skupina Pražský výběr, která ale nebyla punková, spíše avantgardní.

Pražský výběr představoval v Československu rockovou avantgardu. V jejich hudbě jsou slyšet prvky jazzu, punku i nové vlny, jejich hesla „Odvaz, sranda, recese, crazy humor, ironie a nadsázka“ mluví za vše, to umocněné schopností reagovat na běh života smíchem a komentovat jej v tradici českého humoru z něj dělalo úspěšnou skupinu v obsazení Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Ondřej Soukup a Jiří Tomek, Soukupa později vystřídal Vilém Čok. Pražský výběr má na svém kontě 4 alba, poslední album je z roku 1997.

Reggae se stalo synonymem pro hudbu skupiny Yo-Yo Band. Nový romantismus v Československu představovala především skupina Precedens s Bárou Basikovou, později Oceán.

Heavy metal 80. let[editovat | editovat zdroj]

Nebývalý nárůst obliby zaznamenal počátkem 80. let heavy metal. Nejen v zahraničí, ale i Česku vznikaly nové skupiny produkující nejrůznější odnože tohoto stylu (black metal, speed metal, thrash metal, power metal apod.). Skupinou hrající klasický metal byl již zmiňovaný Citron nebo nově vzniklý Arakain.

Hudební festivaly[editovat | editovat zdroj]

Důležitou službou pro pronikání nových, ale i starších písní a také interpretů hudby různých žánrů mezi posluchače byly a zůstávají hudební festivaly jakéhokoli žánru. Často bývají spojovány s nějakou soutěží či vyhlášením, například talentu roku.