Přeskočit na obsah

432 Park Avenue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
432 Park Avenue
Účel stavby

byty

Základní informace
Slohmoderní architektura
ArchitektiSLCW Architects a Rafael Viñolym
Výstavba20112015
Materiálželezobeton
StavitelLendlease
Technické parametry
Výška střechy426 m
Počet podlaží91 (3 v podzemí)
Podlahová plocha38 335 m²
Počet výtahů6
Výškový rekord
Nejvyšší obytná budova světa
2014–současnost
PředchůdcePrincess Tower
Poloha
Adresa432 Park Avenue Manhattan, New York, New York, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
UlicePark Avenue
Souřadnice
Map
Další informace
Webwww.432parkavenue.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

432 Park Avenue je rezidenční mrakodrap v newyorském Midtown Manhattanu, který má výhled na Central Park. Je vysoký 425,5 metrů, má 91 pater a nachází se v něm 104 bytů.[1] Na střeše je terasa, uvnitř jsou restaurace, lázně, vinné sklepy, kinosál a konferenční místnosti.[1] Stavba budovy začala v září 2011, dokončena byla 23. prosince 2015, přičemž svého vrcholu dosáhla již 10. října 2014. Budovu navrhla architektonická kancelář SLCW Architects a Rafael Viñolym, investor byl Harry B. Macklowe.[2] Aktuálně se jedná se o pátou nejvyšší budovu New Yorku a třetí nejvyšší obytnou budovu světa.

Budova vyžadovala demolici 495 pokojů původního hotelu Drake, který byl postaven v roce 1926. V roce 2006 koupil hotel investor Harry B. Macklowe za částku 440 milionů dolarů a následný rok jej nechal zbourat. Když byl 432 Park Avenue otevřen, stal se 2. nejvyšší budovou v New Yorku, 3. nejvyšší budovou v USA, 15. nejvyšší budovou na světě a nejvyšší obytnou budovou na světě. Celkové náklady na stavbu činily 1,25 miliard dolarů.

Výška[editovat | editovat zdroj]

Rezidence má v New Yorku nejvýše postavenou střechu a převyšuje tím i One World Trade Center. Budova má rozlohu přibližně 28 000 m2, rozloha apartmánu v posledním patře je 280 m2 a výška stropu 3,8 metru. Mrakodrap má poměr výšky k šířce 1:15, což z něj dělá jeden z nejtenčích mrakodrapů na světě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Návrh konstrukce byl koncipován architektem Rafaelem Viñolym, který byl inspirován odpadkovým košem rakouského designéra z roku 1905. Budova zachází do extrémního minimalismu, její tvary vychází ze čtverce. Půdorys budovy je čtvercový, okna v bytech velká 3x3 metrů jsou také čtvercová.[3] Každé patro má 24 oken rozdělených po šesti na každé straně. Interiéry jsou navrženy společností Deborah Berke a firmou Bentel & Bentel, která rovněž navrhla Eleven Madison Park nebo Gramercy Tavern.

Budovu tvoří železobetonové jádro, ve kterém jsou výtahové šachty a veškeré rozvody. Z jádra ční vyztužený železobetonový skelet, díky kterému nemusí být v bytech umístěny žádné nosníky.[3]

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Vybavení budovy zahrnuje golfový trenažér o velikosti 12 metrů, soukromou jídelnu a promítací místnost, bazén dlouhý 22,5 metru, wellness centrum, kinosál a vinné sklepy. Celkem je zde 104 bytů. V nejvyšších patrech jsou byty po jednom, nižší patra mají nejčastěji v jednom patře dva byty.

Odezvy[editovat | editovat zdroj]

Názory na mrakodrap se různí jak mezi profesionály tak laiky. Kvůli strohému designu mnozí pochybují o architektonické hodnotě budovy. Někteří newyorčané kritizují stavbu, neboť se domnívají, že symbolizuje rostoucí náklady na život v New Yorku. Módní konzultant Tim Gunn popsal budovu jako jen tenký sloup, co potřebuje malou čepici. Kritik architektury Justin Davidson zpochybnil tvůrčí hodnotu budovy.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Vzhůru do nebe. V New Yorku vyrůstá nejvyšší obytná budova na polokouli Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/mrakodrap-new-york-0ai-/architektura.aspx?c=A141104_125200_architektura_web [online]. iDNES.cz, 2014-11-05. Dostupné online. 
  2. 432 Park Avenue: Luxusní apartmány nad střechami New Yorku [online]. Dornbracht [cit. 2016-05-18]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. a b V., Michal. 432 Park Avenue [online]. [cit. 2016-02-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]