3D Studio MAX

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autodesk© 3DS MAX©
Render sala.jpg
Vývojář Autodesk
První vydání 1990
Aktuální verze 2017 (duben 2016)
Operační systém Microsoft Windows
Platforma x86_64
x86
Vyvíjeno v C++
Typ softwaru 3D grafický software
Licence proprietární
Web Oficiální web 3ds Max
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autodesk 3ds Max (též 3D Studio MAX, familiérně „Max“) je profesionální program pro 3D grafiku, vizualizace a animace. Bývá používán v postprodukci, při výrobě reklam, filmů a v televizním průmyslu, pro architektonické a konstrukční vizualizace a často slouží i k tvorbě grafiky do počítačových her.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Autodesk 3ds Max pochází z programu 3D Studio vyvíjeném Yost Group pod záštitou Autodesku, který ke konci 90. let dosáhl verze „Release 4“. 3ds Max je jeho značně vylepšenou verzí, přizpůsobenou pro multitaskingové operační systémy, využívající všech jejich výhod. 3ds Max je určen pro operační systémy Microsoft Windows 7/8/10 Pro, 64bitové verze.

3ds Max obsahuje několik technologií pro rendering, včetně radiozity a global illumination, mj. i stínovač Mental Ray. Vestavěn je skriptovací jazyk MaxScript. Další funkce lze přidávat pomocí API rozhraní a na něm postavených plugin modulů.

3ds Max podporuje řadu souborových formátů – kromě nativních souborů .MAX jsou to i CAD formáty .DWG a DXF plus řada dalších CAD formátů. Vestavěný modul Character Studio umožňuje snadnou tvorbu pohybů postav a tvorů, využívá inverzní kinematiky. Vestavěný modul Reactor je nástroj pro fyzikální reakce těles - simuluje reakce pevných a měkkých těles, textilií, gravitační síly, atd.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]