360° zpětná vazba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

360° zpětná vazba, 360stupňová zpětná vazba, známá také jako 360-feedback nebo 360-degree feedback je metoda anonymního hodnocení pracovního výkonu jednotlivce, pomocí dotazníkového šetření. Šetření probíhá s využitím zaměstnanců uvnitř firmy tak, že každý hodnocený je hodnocen jak svými kolegy, tak podřízenými a nadřízenými. Zároveň hodnotí sám sebe, čímž vznikne ucelený soubor hodnocení osoby včetně sebehodnocení. Nejen hodnocený má tak možnost porovnat své hodnocení s tím, jak jej vidí ostatní. Získá tak cennou zpětnou vazbu.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Výsledky šetření 360stupňové zpětné vazby jsou zpracovávány anonymně, a jsou předány hodnocené osobě, případně nadřízeným této osoby. Je to jedna z oblíbených metod hodnocení zaměstnanců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jeden z prvních zaznamenaných použití průzkumů zaměstnanců touto metodou proběhl v roce 1950 v Esso Research and Engineering Company (Bracken, Dalton, Jako, McCauley, & Pollman, 1997). Od té doby se myšlenka 360 zpětné vazby začala rozšiřovat, ale masovému využití bránil problém s komplikovaným zpracováním velkého množství dat. Shromažďování a porovnávání dat vyžadovalo velké úsilí a celý proces šetření a vyhodnocení byl velmi časově i výpočetně náročný.

Hodnocení pomocí metody 360° zpětná vazba má stále větší popularitu, zejména díky využití internetu k provádění on-line průzkumů (Atkins & Wood, 2002). Současné studie naznačují, že více než třetina firem v USA používá nějaký druh více zdrojové zpětné vazby (Bracken, Timmereck, & Church, 2001). Někteří dokonce tvrdí, že tento odhad je blíže k 90% všech firem Fortune 500 (Edwards a Ewen, 1996).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Atkins, P., & Wood, R. (2002). Self-versus others' ratings as predictors of assessment center ratings: Validation evidence for 360-degree feedback programs. Personnel Psychology, 55(4), 871–904.
  • Bracken, D.W., Dalton, M.A., Jako, R.A., McCauley, C.D., & Pollman, V.A. (1997). Should 360-degree feedback be used only for developmental purposes? Greensboro, NC: Center for Creative Leadership.
  • Bracken, D.W., Timmereck, C.W., & Church, A.H. (2001a). The handbook of multisource feedback. San Francisco: Jossey-Bass.
  • Edwards, Mark R., & Ewen, Ann J. (1996). 360° Feedback: The powerful new model for Employee Assessment & performance improvement. New York: AMACOM American Management Association.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]