Přeskočit na obsah

30. kongres Občanské demokratické strany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo ODS

30. kongres Občanské demokratické strany se konal 8. až 9. dubna 2022 v kongresovém centru O2 Universum v Praze.

Dobové souvislosti a témata kongresu[editovat | editovat zdroj]

Svůj kongres ODS pořádala jako strana, která v rámci koalice SPOLU vyhrála sněmovní volby v roce 2021 a která je nejsilnější vládní stranou. Od kongresu se proto neočekávalo žádné velké překvapení. Kongres se měl původně konat už v lednu, ODS jej přesunula na duben kvůli koronavirové pandemii.

Předseda ODS Petr Fiala

Mottem celého kongresu bylo ,,Věříme v budoucnost". Kongres, který se nesl v duchu spokojenosti se současným stavem ODS, se zabýval z velké části ruským útokem na Ukrajinu a podporou Ukrajiny. Dalšími tématy byla energetická krize a blížící se prezidentské volby. Hlavní projev měl předseda ODS a premiér Petr Fiala. Na kongresu mimořádně vystoupil ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, který poděkoval České republice, straně i premiéru Fialovi za podporu. S dalšími projevy vystoupili předsedové ostatních vládních stran, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti). Projev před delegáty sjezdu měl rovněž předseda Senátu a dosluhující místopředseda strany Miloš Vystrčil, ministři za ODS a další členové vedení strany. Hosty kongresu byli například bývalí předsedové ODS a premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas či předseda ČMKOS Josef Středula.[1][2][3]

Průběh kongresu[editovat | editovat zdroj]

Ve funkci předsedy strany ODS jednoznačně potvrdila Petra Fialu, když získal 510 hlasů z 510 platných (celkem mohlo hlasovat 534 delegátů).[1] Znovuzvolen byl rovněž dosavadní 1. místopředseda, ministr financí Zbyněk Stanjura. Dosavadní místopředsedy, ministra dopravy Martina Kupku, ministra kultury Martina Baxu a europoslance Alexandra Vondru, nově doplnil viceprezident Hospodářské komory a poradce premiéra Fialy Zdeněk Zajíček. Dosavadní místopředseda Miloš Vystrčil svou funkci neobhajoval.[1]

Na konci kongresu bylo schváleno usnesení vyjadřující podporu Ukrajině a odsouzení ruského vpádu na její území.

Personální složení vedení ODS po kongresu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c On-line: Spokojená ODS si znovu zvolila Fialu. 510 hlasů z 510 platných. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz [cit. 2022-04-09]. Dostupné online. 
  2. Splnil jsem, k čemu jsem se zavázal. Slavit ale nebudu, řekl Fiala na kongresu ODS. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2022-04-08 [cit. 2022-04-09]. Dostupné online. 
  3. Vítejte – ODS. Občanská demokratická strana [online]. [cit. 2022-04-09]. Dostupné online.