Přeskočit na obsah

18. sekretariát ústředního výboru Komunistické strany Číny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

18. sekretariát ústředního výboru Komunistické strany Číny (čínsky v českém přepisu Čung-kuo kung-čchan-tang ti-š’-pa-ťie čung-jang šu-ťi-čchu, pchin-jinem Zhōngguó Gòngchǎndǎng dìshíbājiè Zhōngyāng Shū​jichù, znaky 中国共产党第十八届中央书记处) byl v letech 2012–2017 skupinou několika členů ústředního výboru Komunistické strany Číny, která byla částí širšího vedení Komunistické strany Číny a podílela se na každodenním řízení strany jako výkonný orgán politbyra a stálého výboru politbyra.

Osmnáctý sekretariát byl zvolen 15. listopadu 2012 na prvním zasedání 18. ústředního výboru zvoleného na závěr XVIII. sjezdu KS Číny. Sekretariát sestával ze sedmi osob (o jednu více než v předešlém volebním období) – vedl jej Liou Jün-šan jako výkonný tajemník, členy sekretariátu byli dále Liou Čchi-pao, Čao Le-ťi, Li Čan-šu, Tu Čching-lin, Čao Chung-ču, a Jang Ťing. Z minulého volebního období zůstal pouze Liou Jün-šan, ostatní tajemníci byli v sekretariátu noví.[1]

Z hlediska zastávaných funkcí a úřadů tajemníci sekretariátu stáli v čele nejdůležitějších sekcí stranického aparátu, oddělení propagandy (Liou Čchi-pao, přičemž celkové vedení práce v oblasti ideologie a propagandy měl výkonný tajemník sekretariátu Liou Jün-šan jako předseda Ústřední komise pro řízení výstavby duchovní civilizace), organizačního oddělení (Čao Le-ťi), kanceláře ÚV (Li Čan-šu), Čao Chung-ču působil v kontrolní a disciplinární komisi strany. Změnou proti minulému období byla přítomnost tajemníků působících mimo stranický aparát, a sice prvního místopředsedy celostátního výboru Čínského politického poradního shromáždění (ČLPPS) Tu Čching-lina a státního poradce a sekretáře státní rady Jang Ťinga. Záměrem jejich zařazení do sekretariátu byla zřejmě snaha o těsnější koordinaci stranické politiky s politickým poradním shromážděním a státní radou.[1]

Po následujícím sjezdu strany (roku 2017) dva členové sekretariátu povýšili do politbyra (Čao Le-ťi a Li Čan-šu), ostatní odešli z vedení strany.

Složení sekretariátu[editovat | editovat zdroj]

Jako úřad je uvedeno zaměstnání a funkce vykonávané v době členství v sekretariátu.

18. sekretariát ÚV KS Číny (listopad 2012 – říjen 2017)
Minulé
období
Jméno Rok
narození
Úřady a funkce Další
období
civilní stranické civilní státní a jiné vojenské
Výkonný tajemník sekretariátu
16., 17. politbyro,
16., 17. sekretariát
Liou Jün-šan
刘云山
1947 člen stálého výboru politbyra,
předseda Ústřední komise pro řízení výstavby duchovní civilizace,
ředitel Ústřední stranické školy
Ostatní tajemníci sekretariátu
Liou Čchi-pao
刘奇葆
1953 člen politbyra,
místopředseda Ústřední komise pro řízení výstavby duchovní civilizace,
vedoucí oddělení propagandy ÚV
Čao Le-ťi
赵乐际
1957 člen politbyra,
zástupce vedoucího Ústřední vedoucí skupiny pro kontrolní práci,
vedoucí organizačního oddělení ÚV
19. politbyro
Li Čan-šu
栗战书
1950 člen politbyra,
vedoucí Hlavní kanceláře ÚV
19. politbyro
Tu Čching-lin
杜青林
1946 člen ÚV (první) místopředseda celostátního výboru ČLPPS
Čao Chung-ču
赵洪祝
1947 člen ÚV,
zástupce vedoucího Ústřední vedoucí skupiny pro kontrolní práci,
zástupce tajemníka Ústřední komise pro kontrolu disciplíny KS Číny
Jang Ťing
韩正
1954 člen ÚV státní poradce a generální sekretář státní rady

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MILLER, Alice. The Work System of the Xi Jinping Leadership. China Leadership Monitor. Červen 2013, čís. 41, s. 7–11. Dostupné online. (anglicky)