Přeskočit na obsah

15. poledník východní délky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník 15. poledníku
(Stargard)

15. poledník východní délky je poledník, který se nachází 15° východně od Greenwichského poledníku. Od severního pólu prochází přes Severní ledový oceán, Evropu, Afriku, Atlantský oceán, Jižní oceán k jižnímu pólu. Sluneční čas 15. východního poledníku odpovídá středoevropskému času.

Poledník prochází přes státy: Norsko, Švédsko, Dánsko, Polsko, Německo, Česká republika, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálie, Libye, Čad, Niger, Kamerun, Středoafrická republika, Republika Kongo, Demokratická republika Kongo, Angola, Namibie.

V Dánsku dělí 15. poledník ostrov Bornholm tak, že asi 2/3 ostrova je na západ od poledníku. Významný průsečík 15. poledníku s 55. rovnoběžkou leží v dunách asi 200 m od jižního pobřeží při východním okraji místní části Østre Sømarken. Je vyznačen žulovou deskou s naznačeným poledníkem a rovoběžkou.[1]

Na polské pobřeží Baltského moře vstupuje 15. poledník v obci východně od ruin kostela v Trzęsaczu. V obci založil místní občan muzeum historie Trzęsacze nazvané Muzeum na 15. poledníku, které nese jeho jméno (Muzeum na 15 Południku im. Władysława Jagiełło).[2]

Dále prochází 15. poledník obcí Kikorze, kde je v parku vyznačen jeho průběh velkým kamenem a místní motel nese název „15 Południk“.

Jižněji, na okraji města Stargard stojí nejstarší památník, postavený na počest 15. poledníku. Byl vybudován ve dvacátých letech minulého století.[kdy?]

Pomník 15. poledníku v městském parku ve Zhořelci

Německem prochází 15. poledník v úseku dlouhém asi 16 km. Území Německa opouští ve Zhořelci. V tomto nejvýchodnějším městě Německa je v městském parku umístěn pomník 15. poledníku (Meridianstein). Po překročení středu hraniční řeky Lužické Nisy se 15. poledník opět vrací do Polska.

Česká republika

[editovat | editovat zdroj]
Pás označující 15. poledník v Jindřichově Hradci

Na území České republiky vstupuje 15. východní poledník od severu z území Polska severně od obce Andělka ve Frýdlantském výběžku. Následně několikrát překročí hranici ČR a Polska na západním okraji výběžku, aby nakonec definitivně vstoupil do ČR severně od Horního Vítkova u Chrastavy. Poté vede územím ČR v délce asi 206 km. Území ČR opouští v lesích jižně od Lásenice, a vstupuje na území Rakouska. Dalších přibližně 30 kilometrů vede podél česko-rakouské hranice. (U východního břehu Staňkovského rybníka ještě na několik metrů zasáhne na území ČR).

Východně u města Kouřim protíná poledník 50. rovnoběžku severní šířky. Tento průsečík se označuje jako tzv. astronomický střed České republiky a používá se pro astronomické výpočty jako souřadnice České republiky, například pro časy východu a západu slunce. Někdy je tento průsečík považován i za astronomický střed Evropy.

Obce a místa, kterými 15. poledník prochází

[editovat | editovat zdroj]
  1. Průsečík 55N;15E
  2. muzeumtrzesacz.pl (polsky). www.muzeumtrzesacz.pl [online]. [cit. 2013-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-02. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]