1000 de La Gauchetière

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1000 de La Gauchetière
Edifice 1000 de La Gauchetiere, Montreal 15.jpg
Základní informace
Sloh postmoderní architektura
Architekt Dimitri Dimakopoulos
Materiály sklo, žula, měď, ocel a beton
Poloha
Adresa Ville-Marie, KanadaKanada Kanada
Ulice De la Gauchetière Street
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

1000 de La Gauchetière je mrakodrap v kanadském Montréalu. S výškou 205 m je nejvyšší budovou města. Budova má 51 pater. V atriu budovy se nachází kluziště.

Budova byla navržena architekty z Lemay & Associates a Dimakopoulos & Associates a postavena společností Pomerleau Inc., která je největší stavební společností v Kanadě. Dokončena byla v roce 1992, čili ve stejnou dobu jako nedaleký mrakodrap 1250 René-Lévesque. Je příkladem postmoderní architektury, což dokazuje charakteristická trojúhelníková měděná střecha a čtyři rotundovité rohy základny sloužící jako vchody. Ty byly inspirovány katedrálou Cathédrale Marie-Reine-du-Monde, která se nachází naproti této budově. Jsou rovněž pokračováním trendu, který začal mrakodrap KPMG Tower nacházející se v bezprostřední vzdálenosti katedrály Cathédrale Christ Church de Montréal.

Celková výška budovy je 205 metrů. Nejvyšší v Montrealu je pouze v případě, pokud je výška budovy počítána jako výška střechy nad úrovní ulice; nedaleká 1250 René-Lévesque má spolu s anténou 226,5 metru a Tour CIBC 225 m. Při pohledu na horizont města se 1000 de La Gauchetière zdá být nižší, protože byla postavena v nižší nadmořské výšce než jiné mrakodrapy. Budova má betonové jádro. Slouží v ní 22 výtahů.

Jedním ze vzorů pro návrh 1000 de La Gauchetière byl mrakodrap Chase Tower v texaském Dallasu od architektonické společnosti Skidmore, Owings and Merrill. Kromě kanceláří se v budově nachází i kluziště, hlavní Montrealský autobusový terminál Downtown Terminus a vstupy do metra, montrealské hlavní nádraží, železniční stanice Lucien-L'Allier a stanice metra Bonaventure.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků 1000 de La Gauchetière na anglické Wikipedii a 1000 de La Gauchetière na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]