Župan (oděv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Malíř Ernst Ludwig Kirchner zachytil sám sebe v županu

Župan nebo také převlečník je druh oblečení příbuzný pyžamu. Vyrábí se převážně z froté nebo hedvábí a nosí se obvykle po sprchování a koupání, aby zachytil zbytkovou vlhkost. Župan se nosí převážně v soukromí. Ve veřejných prostorách pouze tehdy, jsou-li spojeny s hygienou, např. bazény či sauny, ale též nemocniční zařízení.

Jedná se o jeden kus oděvu, mnohdy bez knoflíků, který se upevňuje pomocí pásku kolem těla, případně zipem. Může být doplněn i kapucí. Župany se vyrábějí pro ženy, muže i děti a to v různých velikostech.

Materiály[editovat | editovat zdroj]

Pro výrobu županů se využívá široká škála materiálů. Nejčastějšími materiály jsou bavlna či mikro bavlna. Především mikro bavlna má dobré savé vlastnosti a tak je vhodná po koupeli. Dalšími materiály je například hedvábí, šifon, tyl. Zajímavým materiálem je bambusové vlákno, které vhodné i pro alergiky.[1]

Střih[editovat | editovat zdroj]

Župany mají různé střihy podle jejich určení. Dlouhé župany, které sahají až pod kolena, jsou většinou vhodné po koupeli či do chladných zimních večerů. Často mají kapuci aby nenachladla hlava. Naopak krátké župany jsou určeny spíše jako pohodlný kus oblečení na doma.[2]

  1. How Organic Bamboo Bedding Reduces Allergies. Organic Lifestyle Magazine. 2015-08-03. Dostupné online [cit. 2017-08-03]. (anglicky) 
  2. Jak vybrat správný župan? | Zupanyy.cz. Zupanyy.cz. 2017-04-27. Dostupné online [cit. 2017-08-03]. (česky)