Žraločí zuby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Žraločí zuby
Severozápadní okraj PP Žraločí zuby lemovaný buližníkovými balvany
Datum vyhlášení 13. června 1995
Vyhlásil Okresní úřad Kladno
Kód ÚSOP 1759
Lokalita k. ú. Vrapice
statutární město Kladno,
okres Kladno
Výška 334 - 340 m n. m.
Výměra 0,43 ha
Seznam CHÚ v okrese Kladno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Žraločí zuby
Žraločí zuby
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Žraločí zuby se nachází ve Vrapickém lese ve východní části statutárního města Kladna ve Středočeském kraji. Zaujímá prostor drobného opuštěného buližníkového lomu na mírném návrší nad pravým břehem Dřetovického potoka, zhruba ¾ km zjz. od kostela sv. Mikuláše ve Vrapicích. Přírodní památku má v péči Krajský úřad Středočeského kraje.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území bylo vyhlášeno v roce 1995 a později poněkud rozšířeno; nejnovější vymezení tak pochází z roku 2008. Předmětem ochrany celé přírodní památky jsou paleontologické nálezy zkamenělých zbytků organismů z geologické éry druhohorkřídy. Z geologického hlediska se jedná o sedimenty spodnoturonského moře usazené na starší povrch tvořený abradovanými proterozoickými horninami. V lokalitě byly zjištěny pozůstatky (zuby, obratle a koprolity) nejméně 12 druhů žraloků, dále dírkonošců, mlžů, hvězdic a mořských hub.

Lokalita je situována uprostřed lesního porostu, přístup k ní vede pouze po neznačených pěšinách (místem sice prochází naučná stezka Po lesních cestách do historie dolování uhlí na Kladensku Vrapice - Čabárna, její značení v terénu je však řídké a orientačně spíše nedostačující).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]