Žofie Pomořanská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žofie Pomořanská

Žofie Pomořanská, dánsky Sophie af Pommern, (1498, Štětín13. května 1568, Kiel), byla jako manželka dánského krále Frederika I. dánskou a norskou královnou v letech 15231533.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Žofie se narodila jako nejstarší dcera pomořanského knížete Bohuslava X. (14541523) a jeho manželky, polské princezny Anny Jagellonské (1476–1503), dcery polského krále Kazimíra IV.

9. října roku 1518 se v Kielu jako patnáctiletá provdala za ovdovělého dánského prince Frederika, čtvrtého syna dánského krále Kristiána I. a jeho manželky Dorotey Braniborské (Frederikova první manželka Anna Braniborská zemřela v roce 1514). Frederik se stal po smrti svého staršího bratra Jana I. králem jako Frederik I. Dánský a 13. srpna roku 1525 byla Žofie v kodaňské katedrále spolu se svým manželem korunována dánskou královnou. Stala se i královnou Norska, v této zemi však nikdy korunována nebyla. Po korunovaci dostala k doživotnímu užívání ostrovy Lolland a Falster a zámky v Kielu a Plön.

Spory o majetek[editovat | editovat zdroj]

O životě královny není mnoho známo, kromě toho, že vedla dlouholetý spor se svým pastorkem Kristiánem III., následníkem jejího manžela na dánském trůnu, o své majetky na ostrovech Lolland i Falster. Vztahy mezi nimi se zhoršily, když nový král přinutil královnu-vdovu opustit zámek Gottorp a přesídlit do Kielu. Majetkové spory se táhly celá léta a po smrti Kristiána III. je vedl dál jeho syn Frederik II. Královna Žofie zemřela v roce 1568 a byla pohřbena v katedrále v Šlesviku po boku svého manžela.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství Žofie a Frederika se narodilo šest dětí:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Isabela Habsburská
15231533
Žofie Pomořanská
Nástupce:
Dorotea Sasko-Lauenburská

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zofia pomorska (1498–1568) na polské Wikipedii.