Žloukovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žloukovice
pohled na Žloukovice od jihozápadu
pohled na Žloukovice od jihozápadu
Základní informace
Charakter sídla velká vesnice
Domů 650
Lokalita
PSČ 267 05
Obec Nižbor
Okres Beroun
Katastrální území Žloukovice (5,84 km²)
Zeměpisné souřadnice
Žloukovice
Žloukovice
Další údaje
Kód části obce 197661
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vesnice Žloukovice je částí obce Nižbor v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Nachází se asi čtyři kilometry severozápadně od Nižboru proti směru proudu řeky Berounky, převážně na jejím pravém břehu. Jedná se o ves s nepravidelnou zástavbou. Má asi 230 obyvatel. Zachováno je několik roubených lidových staveb (čp. 3, 5, 16, 17) a zvonička z 18. století. Poštovní směrovací číslo je 267 05.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Žloukovicích pochází z roku 1357,[1] ze zakládací listiny karlštejnské kapituly, které obec patřila až do roku 1382, kdy ji král Václav IV. natrvalo připojil k nižborskému panství. K němu patřily až do konce vrchnostenské éry v roce 1848. Tehdy čítaly 296 obyvatel žijících v 41 domech.[zdroj?] Stála tu již i dnešní zvonička, pravděpodobně z poloviny 18. století.

V historii nešlo o nijak významnou obec, vždy patřila mezi menší obce. V její historii najdeme i období, kdy měla i více než 300 obyvatel. Ke konci 19. a v první polovině 20. století měla obec dokonce vlastní jednotřídní školu. Po druhé světové válce však část obyvatel odešla osídlit pohraničí, obec zaznamenala značný úbytek obyvatel a tím také dětí. Proto musela být škola v roce 1949 zrušena. Od té doby docházejí žáci do školy v Nižboru.

V osmdesátých letech dvacátého století také zanikla samostatnost obce, která byla nově připojena k Nižboru. Dnes ve vsi bydlí asi 200 trvale žijících obyvatel. Je však vyhledávaným rekreačním centrem, na jejím katastrálním území se nachází téměř 600 rekreačních objektů, tedy zdaleka nejvíce na celém berounsku. I přestože jsou Žloukovice malou obcí, mají svůj vlastní Sbor dobrovolných hasičů. Druhou a poslední fungující organizací v obci je Klub přátel Žloukovic. Dříve byla spolková činnost bohatší, Žloukovice měly pobočku Červeného kříže, SSM, Sokola a dalších organizací.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve vsi je železniční zastávka Žloukovice s možností spojení na Beroun nebo Rakovník. Vlaky jezdí zhruba v dvouhodinových intervalech. Ve Žloukovicích je železniční most, po němž trať, přicházející od Zbečna po pravém břehu, přechází na levý břeh. Železniční most je upraven i pro pěší provoz. Ve vsi je také autobusová zastávka (jedná se o konečnou zastávku městské dopravy). Autobusem městské dopravy se lze dostat do Berouna a Králova Dvora (přes Nižbor).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Nedaleko se nalézá přírodní rezervace Kabečnice.
  • Kaplička se zvoničkou
  • Dům čp. 16 - dům dlouhodobě chátrá, zapsán na seznamu ohrožených památek
  • Usedlosti čp. 3 a 5
  • Sýpka u čp. 17

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 92. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]