Žitava (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žitava
Stará Žitava v Radvani nad Dunajom
Stará Žitava v Radvani nad Dunajom
Základní informace
Délka toku99,3 km
Plocha povodí1244 km²
Průměrný průtok5,05 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Nitranský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Nitra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žitava je řeka na jihozápadním Slovensku, levostranný přítok Nitry.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Žitava pramení v Pohronském Inovci u obce Veľká Lehota v nadmořské výšce asi 625 m. Teče nejprve na sever, poté se točí na jihozápad a vytváří Cigánskou dolinu, která odděluje Tribeč od Pohronského Inovce. Protéká v blízkosti obce Jedľové Kostolany a dále přes Obyce, Machulince a Žitavany do Zlatých Moravců. Jižně od města přibírá zprava významnější přítok Hostiansky potok a pokračuje jižním směrem přes obce Tesárske Mlyňany, Vieska nad Žitavou, Slepčany a Nová Ves Nad Žitavou, kde se do něj zprava vlévá Čerešňový potok. Mezi městem Vráble a jeho místní částí Horný Ohaj zleva přibírá potok Širočinu.

Dále protéká obcemi Lúčnica nad Žitavou, Žitavce, Michal nad Žitavou, Kmeťovo a Veľká Maňa. V této části byl tok řeky vyrovnaný do nového koryta, staré koryto bylo zachováno a vytváří meandry nejprve na pravém, níže na levém břehu nového koryta. Z nového koryta se u obce Vlkas odděluje tok Chrenovky, která vytváří meandry v lužním lese a u Nových Zámků ústí do řeky Nitry.

Nové koryto přibírá u obce Hul zleva přítok Liska, protéká Dolným Ohajem a u města Šurany se vlévá do Nitry.

Podél toku Staré Žitavy leží chráněná území Žitavský luh-PR a Stará Žitava-PP. Oproti novému korytu pokračuje dále na jih, protéká katastrálním územím obcí Bešeňov, Dvory nad Žitavou a Bajč a západně od Hurbanova. U obce Martovce se zleva vlévá do Staré Nitry (původního koryta řeky Nitra) ve výšce asi 110 m n. m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hlavní tok Žitavy původně mířil od Hurbanova (tehdy Stará Ďala) na jihovýchod kolem Chotína, Marcelové a Virtu přímo do Dunaje. U tohoto starého ústí byl roku 1606 podepsán tzv. Žitavský nebo Žitvatorocký mír – nazývá se tedy podle řeky, která je dnes regulačními pracemi vzdálena skoro 20 km.

Významnější přítoky[editovat | editovat zdroj]

zprava:

zleva:

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]