Židé Horních Uher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Židé Horních Uher (v jidiš אױבערלאַנדער‎‎ nebo אָבערלאַנדער ײִדן‎‎, ojberlander nebo oberlander Jidn) jsou aškenázští Židé pocházející z Horních Uher (dnešního Slovenska) a okolí Bratislavy. Přestože se jedná o dnes již zapomenutou komunitu, Židé Horních Uher se "vstřebali" do dynastie Satmar[zdroj?], čímž se zatím pomohlo odvrátit od absolutní zkázy a potenciální ztráty charakteristické hornouherské kultury.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Část populace tvořili charedim, na rozdíl od dolnouherských Židů však většinou nebyli příznivci chasidismu.[1] Většina byla ortodoxní, avšak v moderním pojetí: nosili soudobé oblečení a mluvili maďarsky, ale vzdělávali své děti v židovských tradicích společně s akademickými předměty vyučovanými v maďarštině.[1] Jejich pojetí židovství bylo velmi blízké klasické německé ortodoxii z období před emancipací. Mezi tradice a zvyky hornouherských Židů patřilo nošení talitu před svatbou (obdobně jako u německých Židů) nebo pokládání tfilin v období chol ha-mo'ed.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po emigraci se hornouherští Židé většinou integrovali do chasidského nebo litvackého prostředí; komunity, které si dodnes zachovaly svou hornouherskou identitu lze nalézt v New Yorku, Izraeli a Stamford Hillu v Londýně.

Významné postavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b POLL, Solomon. Hasidic Community of Williamsburg. New York, New York: Free Press/Crowell-Collier, 1962. S. 15–16. (anglicky) 

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]