Žižkovský tunel (pěší)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o pěším tunelu z Thámovy ulice na Tachovské náměstí. O bývalém železničním tunelu na trati Turnov – Praha pojednává článek Starý vítkovský tunel.
Žižkovský tunel
Pohled tunelem od Žižkova ke Karlínu, zde s fotografickou výstavou Jiřího Turka
Pohled tunelem od Žižkova ke Karlínu, zde s fotografickou výstavou Jiřího Turka
Základní informace
Pojmenováno poŽižkov
Poloha
AdresaŽižkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Karlínský portál tunelu
Vyústění na Tachovské náměstí na Žižkově

Žižkovský tunel, zvaný též Karlínský tunel, je pěší a cyklistický tunel pod kopcem Vítkovem v Praze spojující Karlín (Thámovu ulici) s Žižkovem (ústí do Tachovského náměstí) v severojižním směru. Celý tunel se stejně jako kopec nachází v katastrálním území Žižkov, karlínský portál je právě na hranici katastrálních území. Byl slavnostně otevřen 21. dubna 1951 a dokončen 19.[1] nebo 21. prosince[2] 1953[3] (téhož roku jako architektonicky příbuzný Letenský tunel pro automobily). Původně byl Žižkovský tunel určen i jako protiletecký kryt.

Délka tunelu činí 303 m, šířka 4,4 až 4,8 m, maximální výška 3,40 m, převýšení 28,89 m s průměrným stoupáním 8,1 %. Železniční tunely Nového spojení od něj dělí jen 6 metrů horniny.

Tunel měl být doplněn ještě větví pro silniční vozidla (měla v Karlíně ústit do Šaldovy ulice), ale ta nebyla nikdy realizována. Existuje domněnka, že její stavba byla započata, ale žádné takové náznaky nebyly později nalezeny.

Tunelem prochází cyklotrasa A421.

V prosinci 2014 byl tunel oficiálně pojmenován, a to na Žižkovský tunel. Návrh podala radě hlavního města Technická správa komunikací, která jej připravila ve spolupráci s místopisnou komisí a městskou částí Praha 3.[4]

Sportovní využití[editovat | editovat zdroj]

Atletický klub SK Jeseniova pořádá od roku 2008 každoročně v neděli ve druhé polovině dubna, kolem data výročí otevření, Běh tunelem. Prvního ročníku se zúčastnilo 7 závodníků, druhého ročníku 46 závodníků za účasti regionální televize Žižkov TV.[5]

Využití v roce 2020[editovat | editovat zdroj]

Protiatomový kryt[editovat | editovat zdroj]

Za dvojicí těžkých plechových dveří se nachází plně funkční protiatomový kryt s kapacitou 1200 osob určený pro případ jaderné války.[3] Kryt byl vyhlouben důlní technikou do masivu kopce (obdobně jako kryt Bezovka v Praze 3), tloušťka stěn je místy až 3 metry, v nadloží krytu je asi 50 metrů skály.[3] Kryt obsahuje 1053 metrů chodeb.[3] Kryt je vybaven vzduchotechnikou, jako náhradní zdroj proudu slouží elektrocentrála značky Škoda, výměna vzduchu (filtroventilace) je zajištěna ventilátorem na recyklaci vzduchu, který lze (v nouzovém případě) pohánět ručně.[3] V případě jaderné katastrofy lze celý Žižkovský pěší tunel hermeticky uzavřít po celé jeho délce kulatými vraty.[3]

Laboratoř[editovat | editovat zdroj]

Za dalšími kovovými dveřmi se nachází prostora, která měla původně sloužit jako skladiště (odkladiště) mrtvol.[3] V těchto prostorách byla vybudována laboratoř – pobočka Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy.[3] Zde je instalováno zařízení (urychlovač částic), laicky řečeno zmenšená verze urychlovače obdobného jaký je umístěn ve švýcarském CERNu.[3] Urychlovač je využíván k přesnému měření obsahu částic (a prvků) ve vzorcích hmoty.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pavel Fojtík, František Prošek: Pražský dopravní zeměpis, 12. díl, Karlín Archivováno 23. 6. 2007 na Wayback Machine (DP kontakt, 4/2002, Dopravní podnik hl. m. Prahy a. s.)
  2. Kalendárium Knihovny Akademie věd ČR – prosinec 2001[nedostupný zdroj] („21. 12. 1953 byl otevřen tunel pro pěší pod vrchem Vítkov spojující Karlín se Žižkovem.“)
  3. a b c d e f g h i j JAROŠEVSKÝ, Filip. Z tunelu pod Vítkovem do bunkru i laboratoře. Metro Praha (www.metro.cz) ze dne 30. ledna 2020. 01. 2020, čís. 21, s. 4. 
  4. Původně byl určen i jako protiletecký kryt, nyní se pražský tunel dočkal pojmenování, Pražský patriot, 7. 12. 2014
  5. Běh tunelem, SK Jeseniova

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]