Želice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Želice
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Charakter sídla zaniklá vesnice
Zeměpisné souřadnice
Želice
Želice
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Želice jsou zaniklá ves, která se nacházela u obce Nosislav. Dnes na její název upomíná polní trať Želízka (někdy psáno a vyslovováno jako Želíska) z katastrálního území Přísnotice. Lokalizace zaniklé vsi Želice je při říčce Šatavě. Zaniklá protáhlá náves se nacházela zhruba mezi dnešním křížením Šatavy se silnicí VranoviceVelké Němčice a místem na Šatavě se zachovalým cihlovým mostkem (ovšem z pozdější doby) zvaným Svinský mostek.

Želice se v literatuře pletou s Želovicemi (nacházely se jihozápadně od Podolí u cesty do Slatiny), poněvadž shodou okolností Boček z Želic držel Nosislav, polovinu Želic, dále část Slatiny a nějaký majetek v Želovicích.

Názvy Želic: Zelicz 1371, Zelycz 1407, Žilice 1447, w Zeliczich 1448, Želitz, Zeliwsko, Želetice

Prvním prokazatelným majitelem jedné části Želic byl v polovině 14. století Bedřich z Blučiny.

Celé Želice měly pravděpodobně 20 domů a byly rozděleny na dva díly s různými majiteli (oba majetkové díly asi dělila přirozená hranice – říčka Šatava). Majetkové složitosti se dají vyčíst z Moravských zemských desk, kde jsou o Želicích záznamy díky majetkovým sporům. Z nich se vyvozuje, že postupný zánik Želic nezpůsobila ani válka, ani epidemie, ale pravděpodobně nezodpovědné jednání majitelů. Želice zanikly postupně začátkem 16. století. Někdy se uvádí zánik Želic už koncem 15. století, konkrétně 1485–1486. Pak se uvádí v dobových dokumentech jako pustá ves. Za další století už o ní ustaly zmínky i jako o pusté vsi. V místech, kde stávala, lze náhodně nacházet zbytky keramiky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Burian, Josef: Dějiny Želic. (Rukopis) Praha, 1996; 2.vydání: WÁNA, Praha, 2000 (Wána bylo vlastní nakladatelství autora)
  • Hosák, Ladislav: Historický místopis země Moravskoslezské (III.díl). Praha 1939
  • Kratochvíl, Augustin: Židlochovský okres. Brno, Musejní spolek 1910
  • Nosislav v proměnách času. Brno: F.R.Z. agency, 2016. ISBN 978-80-88131-06-9